Halim Dener vurulduğu yerde anıldı

476

30 Haziran 1994 günü Almanya’nın Hannover kentinde ERNK afişi asarken polis tarafından vurulan Kürt genci Halim katledilişinin 23. yılında düzenlenen yürüyüş ve mitingle anıldı.

16 yaşındaki Halim Dener, 30 Haziran 1994 günü ERNK afişi asarken özel birliklerde görev yapan polis memuru Klaus T. tarafından katledilmişti.

Alman devleti, özellikle de Kürtlere yönelik sert politikasıyla bilinen Aşağı Saksonya Eyaleti yönetimi 23 yıldır Halim Dener ismini unutturmak için elinden geleni yaparken, kentte yaşayan Kürtler ve dostları yıllardır Halim Dener isminin yaşatılması için mücadele ediyor.

Katledilişinin yıldönümünde Dener’in vurulduğu Steintor meydanında bir anma etkinliği düzenlendi. Halim Dener Kampanyası İnisiyatifi tarafından organize edilen etkinliğin açılış konuşmasını Hannover DTKM Eş Başkanı Ciwan Çewlik yaptı.

Halim Dener’in şahadetine yol açan ve hala yürürlükte olan yasakçı ve işbirlikçi zihniyeti kınayan Çelik, devamla Alman halkının ve Alman siyasetinin Erdoğan’ı diktatör olarak kabul ettiğini, fakat Kürtler üzerinde yürütülen kirli savaşta da işbirliği yaptığını belirtti.

Konuşmanın ardından kitle Steintor meydanından Halim Dener’in adının verilmek istendiği meydana doğru yürüyüşe geçti. Bine yakın kişi katıldığı yürüyüşün büyük kesimini Alman demokrat ve sol kesimlerin oluşturması dikkat çekti.

YÜRÜYÜŞE ALMAN STK VE PARTİLER DESTEK VERDİ

Yürüyüş güzergahında etkinliğe destek veren bir grup genç, yüksek bir binanın penceresinden Halim Dener’in dev bir posterini aşağı sarkarak “Şehit Namirin, Biji Serok Apo” sloganları attı.

Miting alanında ise Halim Dener Kampanyası adına Dirk Wittenberg ve bazı kurum temsilcisi konuşmalar yaptılar. Halim Denerin adının bu meydana verilene kadar mücadele edeceklerini belirten konuşmacılar ilçe belediyesinin aldığı kararın arkasında olduklarını savundular.

Anma etkinliğinde Verdi sendikası, Sol Parti, Yeşiller Partisi, Die Parti, otonom ve anti faşist grup temsilcileri de yer aldı.

HANNOVER BELEDİYESİ TOPU EYALET YÖNETİMİNE ATTI!

Hannover’in Linden-Limmer semtinde sivil toplum örgütlerinin ve siyasi parti temsilcilerinin girişimi ile Kent konseyi ve belediye meclisi bir meydana Halim Dener’in adının verilmesini oy çokluğu ile kabul etmişti.

Kürt göçmenlerin yanı sıra sol ve demokrat çevrelerin yoğun yaşadığı Hannover’in Linden-Limmer ilçesinin belediyesi ise bir süredir Halim Dener isminin unutulmaması için çabalıyor.  Şimdiye kadar Dener’in adına bir anıta bile izin verilmiyordu. Vurulduğu yerde dikilen anıtlar, birkaç günü sonra belediye tarafından sökülüyordu.

Halim Dener isminin bir meydana verilmesi kararını Hannover Büyükşehir Belediyesi’nin veto etmesi üzerine ilçe belediyesi ikinci kere karar çıkarttı. Büyükşehir Belediyesi ise bunun üzerine meseleyi eyalet danışma kuruluna sevk etti. SPD’nin elinde bulunan Hannover Büyükşehir Belediyesi’nin bu tutumu yerel iradeye karşı bir darbe olarak nitelendiriliyor.

Konuyla ilgili haber:

https://anfturkce.net/guncel/unutturamayacaksiniz-91277