Göteborg’de görkemli Kobanê kutlaması

540

Dünya Kobanê günü İsveç’in Göteborg ilinde çok sayıda Kürdistanlı ve İsveçlinin katıldığı görkemli bir etkinlikle kutlandı.

İl merkezindeki meydana kurulan sahneye Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın büyük boy portresi, Paris’te Türk devleti tarafından katledilen devrimci üç Kürt kadınının resimleri ve üzerinde “Jin, Jiyan, Azadi” yazılı pankrat ile PKK, KCK, PYD, YPG/YPJ bayrakları yerleştirildi.

Göteborg Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Rojava Komitesi’nin çağrısıyla yapılan etkinlikte konuşmalar yapan siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Kobanê direnişinin Orta-Doğu halklarının geleceği ve DAİŞ çetelerinin çözülüş süreci açısından belirleyici bir rol oynadığına dikkat çekti. Demokratik ülkeler, uluslararası toplum ve sivil toplum kuruluşlarına DAİŞ çetelerinin yerle bir ettiği Kobanê’nin yeniden inşası çabalarına destek olmaları çağrıları yaptı.

Sol Parti Göteborg İl Başkanı Adriana Aires, Kürt kadınlarının Kobanê’de gösterdikleri kararlı direnişin tüm dünya kadınları ve ezilen halklara ilham verdiğini belirtirken Rojava Komitesi’nden Niclas Carlsson, Rojava Devrimi ve Kobanê direnişinin İsveç ve Avrupa’daki sosyalist parti ve grupları motive ettiğine ve belirgin bir hareketlilik yarattığına dikkat çekti.

Kürt Kadın Hareketi adına bir konuşma yapan Kania Barazangi ise, Rojava Devrimini Fransız ve İtalya devrimleriyle kıyaslayarak “Rojava’da bir kadın devrimi gerçekleştirilmiştir. Önder Apo’nun düşünce ve felsefesi doğrultusunda ayağa kalkan Rojava halkı tüm zorluklarına rağmen Kobanê’de tarih yazmış ve DAİŞ çetelerini büyük bir bozguna uğratmıştır. Reqa’nın kurtarılmasının ardında da bu mücadele ve ruh vardır” dedi.

Göteborg Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Abdullah Deveci, Rojava’da değişik etnik köken ve inançttan insanların eşit bir şekilde yaşadıkları bir rejim inşa ettiklerini söyledi, Kürdistanlılar ve İsveçlilere Rojava’yla dayanışmayı yükseltmeleri çağrısında bulundu.

Bolivya Dans Grubu, Latin Amerika halk danslarıyla etkinliğe renk katarken Kürt Sanatçı Serhado, okuduğu şarkılarla kitleyi coşturdu. Etkinlikte sık sık “Yaşasın Kobanê direnişi”, “Biji YPG/YPJ’, “Biji Serok Apo”, “Yaşasın halkların kardeşliği” ve “Biji Şoreşa Rojava” sloganları atıldı.