Göteborg Nazizme geçit vermedi

750
ANF Images
Neo-Nazi Kuzey Direniş Hareketi’nin İsveç’in Göteborg ilinde düzenlediği ırkçı gösteri güçlü bir direnişle karşılaştı. Polisin barikatlarını yıkarak ırkçıların yürüyecekleri caddeye giren Göteborg halkı Nazizme geçit vermedi.

İskandinavya’nın en saldırgan ırkçı grubu Nazi Kuzey Direniş Hareketi, Yahudilerin kutsal günü olan Yom Kipur gününde Göteborg Kitap Fuarı’nın yakınında “Vatan hainlerine karşı ayaklan” sloganıyla göçmen ve Yahudi karşıtı ırkçı bir gösteri düzenledi.

Polisin provokatif gösteriye izin vermesi ırkçılık karşıtı gruplar, siyasi partiler, kiliseler ve Yahudi örgütleri tarafından tepkiyle karşılandı. Göteborg’de Nazileri protesto etmek için 11 ayrı etkinlik ve gösteri düzenlendi.

NAZİ ÖRGÜTLERİN YASAKLANMASI İSTENDİ

Kiliseler, sanatçılar, ırkçılık karşıtı gruplar ve siyasi partilerin düzenledikleri gösterilerde Nazi Kuzey Direniş Hareketi’nin yanı sıra Nazilere gösteri düzenleme izni veren polis de protesto edildi. Nazi ve ırkçı örgütlerin yasaklanması çağrıları yapıldı.

Dün, Nazilerin Göteborg Kitap Fuarı’nın yakınlarında toplandığı saatlerde Heden semtindeki alanda binlerce kişinin katıldığı bir gösteri düzenlendi. Barış ve kardeşlik şarkılarının söylendiği gösteride “Sokaklarımızda ırkçıları istemiyoruz”, “Hiç kimse illegal değildir”, “Sığınmacılar içeri, Naziler dışarı” gibi ırkçılık ve yabancı düşmanlığını protesto eden sloganlar atıldı.

KÜRT ÖZGÜRLÜK HAREKETİ İLE DAYANIŞMA

Gösteriye Rojava Komitesi ve bir grup Kürdistanlı da PKK, KCK, YPG/YPJ bayraklarıyla katıldı. Rojava Komitesi’nden Alexander Rindbeck, Kürt Özgürlük Hareketi ile dayanışma amacıyla Nazilere karşı düzenlenen gösteride yer aldıklarını söyledi.

Nazi Kuzey Direniş Hareketi ile DAİŞ çeteleri arasında benzerlikler olduğuna “DAİŞ Şeriat yasalarını Kuzey Direniş Hareketi de faşist bir düzen kurmak ve ölüm cezasını getirmek istiyor” diyen Rindbeck, “YPG/YPJ orada DAİŞ çetelerine karşı savaştığı için Nazilere karşı yapılan yürüyüşe onların bayraklarıyla katılıyoruz” dedi.

SOSYALİSTLERLE BİRLİKTE MEYDANLARA ÇIKTIK

Ali Agiri de Naziler ırkçı ve yabancı düşmanı oldukları için gösteriye katıldıklarını söyledi. İnsanların güvenlik içinde yaşayabilmesi için Nazizmin yasaklanması gerektiğini söyleyen Agiri, “DAİŞ ve Naziler arasında fark yok. Bugün Ortadoğu’da DAİŞ neyse İsveç’te Kuzey Direniş Hareketi aynıdır. Ne yazık ki tüm dünyada Nazizm hortladı. Ona dur demek için bugün demokrasi güçleri ve sosyalistlerle birlikte meydanlara çıktık” dedi.

Irkçıların yabancı ve kadın düşmanı oldukları için gösteride yer aldığını söyleyen Fadime Düzgün, “YPJ nasıl DAİŞ çetelerine karşı mücadele ediyorsa biz de insanlık düşmanı Nazilere karşı burada mücadele ediyoruz. Haklıyız ve güçlüyüz. Rojava’da da burada da biz kazanacağız ve bunların köklerini kazıyacağız” dedi.

SOKAKLARIMIZDA NAZİLERİ İSTEMİYORUZ

Irkçılık karşıtları, Nazilerin yürüyüş yapacakları caddelere çıkan sokaklarda toplandı ve caddelere girmeye çalıştı. Polisler ırkçılık karşıtları arasında zaman zaman arbede yaşandı.

Otonom ve sosyalist gruplar, il merkezinden Nazilerin gösteri düzenleyecekleri meydana doğru yürüyüşe geçti. Atlı ve köpekli polislerinde aralarında bulunduğu polisler, ırkçılık karşıtlarının meydana girmesini engelledi.

Polis ve ırkçılık karşıtları arasında zaman zaman çatışmalar oldu. Polis, biber gazı ve coplarla saldırıya geçerken göstericiler de polise yumurta, sis bombası ve bengal ateşi fırlattı. Irkçılık karşıtlarının sık sık “Sokaklarımızda Nazileri istemiyoruz”, “Günümüzün polisi geleceğin Hitler’lerini koruyor” “Faşizmi ezeceğiz” gibi sloganlar attıkları gözlendi.

BARİKATLAR YIKILDI

Heden semtindeki büyük gösteriye katılanlardan bin kişilik bir grup da polisin barikatlarını yıkarak Nazilerin yürüyüş yapacağı caddeye girdi. Polis, ırkçılık karşıtlarının Nazilerle karşı karşıya gelmelerini engellemek için Nazilerin yürüyüşünü durdurdu ve dağılmalarını istedi. Ancak ırkçılar, dağılmayı reddederek caddede kalmayı sürdürünce arbede yaşandı.

Saat 17.00 sularında Nazilere müdahale eden polis Nazileri otobüslere bindirerek il dışına çıkardı. Olaylar sırasında Kuzey Direniş Hareketi’nin lideri Simon Lindberg de bulunduğu çoğunluğu Nazi 50 kişi gözaltına alındı.