Gençler Öcalan’ın özgürlüğü için alanlara çıkıyor

619

Ciwanên Azad ve Jinên Ciwanên Azad, Öcalan’a uygulanan işkence ve tecridin ortadan kaldırılması için 9 Ağustos tarihinden itibaren Fransa, Almanya ve İsviçre’de merkezi eylemler ve yürüyüşler yapacak.

Ciwanên Azad ve Jinên Ciwanên Azad Eylem Komitesi Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi ve baskıları kınamak için Ocak ayında başlattığı eylemleri Ağustos ayında da sürdürecek. Eylem Komitesi yaptığı yazılı açıklamayla Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi kınayarak şöyle dedi:

“Ortadoğu’nun krizli ve karanlık durumunu aydınlatan, Kürt halkına kendi kimliğine kavuşturan, Kürtleri tüm dünyaya anlatan ve tüm insanlık için büyük mücadele veren Önder Apo, ağır tecrit koşullarında tutulmaktadır. Erdoğan-Bahçeli diktatörlüğü İmralı Sistemiyle Önder Apo’nun temsilini yaptığı Özgürlük Hareketi’ni tasfiye etmeyi amaçlıyor. Şu gerçeği iyi bilmekteyiz ki, İmralı Sistemi Kürt özgürlük iradesini kırma amaçlı ABD, AB ve Türkiye tarafından kurulmuş bir işkence rejimidir. Önder Apo’nun özgürlük ideolojisi kapitalist ulus devletlerin yıllardır Kürtlere biçtiği piyon rolünü ters düştüğü için ve özgür Kürt bireyi ve toplumunu açığa çıkardığı için, giderek onu Ortadoğu’da aktör haline getirmesinden dolayı İmralı tecrit sistemi her gittikçe daha da ağırlaştırılıyor. İmralı tecrit sistemini tüm insanlığa konulan bir tecrittir sistemi olduğunu acıka ortada.”

KÜRTLER ROJA REŞ’İ UNUTMAZ

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 1999 yılından buyana İmralı Cezaevi’nde tecrit altında tutulduğunu, bu tecrit koşullarının ağırlaştırılarak sürdürüldüğünü belirten Eylem Komitesi 15 Şubat 199 tarihinin Kürtler için Roja Reş olarak tanımlandığına dikkat çekti. Açıklamada şöyle denildi:

“15 Şubat 1999 Rêber Apo’nun faşist Türk devletine teslim edildiği gün, bizim için ve tüm Kürt halkı için ‘Roja Reş’ olarak tanınmaktadır. Rêber Apo’nun esaret altına alınması tüm Kürt halkının kalbine bir hançer gibi saplanmış ve bunun içinden büyük bir eylemselliğe gidilmiştir, her yeri ayaklandıran Kürt halkı dayanamayıp kendini bazen bir ateş topu yapıp düşmanın metropolleri ve şehirlerinde bedenlerini ateşe bırakmışlardır. Son yıllarda Önderliğimizin tecrit koşulları ağırlaştırılmış ve Avukatlarıyla hiçbir şekilde görüştürülmemektedir. Ailesiyle de görüşmeleri sık sık engellenmiş veya izin verilmemiş. Faşist Erdoğan-Bahçeli rejimi tecridi ağırlaştırarak, Kürtlerin her gününü ‘Roja Reş’ kara güne çevirmek istiyor.”

ÖNDER APO’YA ÖZGÜRLÜK KAMPANYASI

Eylem Komitesi, tecride karşı Kürdistan gençliğinin bir parçası olarak hep eylem içerisinde olunduğuna dikkat çekilerek, “Ciwanên Azad olarak Kürt halkına ve Rêber Apo’ya olan sevdamızın ve bağlılığımızın sözünü tekrarlıyoruz. Biz tarihimizi çok iyi bilmekteyiz ve Önderliğimiz için vermemiz gerek özeleştirinin ağırlığının farkındayız. Bunun içinde 2017’in Ocak ayından bu yana başlattığımız ‘Azad Bike’ Kampanyası çerçevesinde, Önder Apo’nun özgürlüğü için eylemsellikler geliştirdik ve halen geliştiriyoruz” denildi

GENÇLİK ÖNCÜLÜK YAPACAK

Eylem Komitesi, Azed Bike kampanyası çerçevesinde eylemler geliştirileceğine dikkat çekerek, şunlara dikkat çekildi:

“Ciwanên Azad öncülüğünde Önderliğimizin özgürlüğü için çok sayıda eylemler yapılacak ve bu eylemler ‘Azad Bike’ Kampanyası çerçevesinde gerçekleştirilecek. Bu temelde tüm Avrupa gençliğini, yurtsever Kürt halkımızı, dostlarımızı, enternasyonalist ve sosyalist örgütleri ve tüm bileşenleri 9, 12 ve 19 Ağustos tarihlerinde yapılacak merkezi yürüyüşlere ve yapılacak diğer eylemselliklere katılmaları için çağırıda bulunuyoruz”

AVRUPA’DA YAPILACAK EYLEMLER VE TARİHLERİ:

ALMANYA

Hamburg:

– Yürüyüş 12 Ağustos’ta saat 16:00’da ‘Gänsemarkt’ta’ başlayacak

Dortmund:

– Yürüyüş 12 Ağustos’ta saat 16:00’da HBF başlayacak

FRANSA

Paris:

– Merkezi yürüyüş 9 Ağustos’ta yapılacak

Marsilya:

– Yürüyüş 9 Ağustos’ta saat 19:00’da ‘La Canebière’ meydanında başlayacak

Strasbourg:

– 9 ve 11 Ağustos arası üç günlük çadır eylemi Strasbourg Katedral önünde yapılacak

– Meşaleli yürüyüş 12 Ağustos’ta saat 19:30’da Strasbourg’un merkezi tren istasyonu önünde başlayacak

İSVİÇRE

Basel:

– Merkezi yürüyüş 19 Ağustos’ta saat 16:00’da Dreirosenbrücke’de başlayacak