Gazi’de, Kamışlı’da ve Halepçe’de yaşananlar, insanlığın bittiği, hukukun ayaklar altına alındığı katliam politikalarıdırr.

616

Irak’taki Halepçe, İstanbul’daki Gazi olayları ve Suriye’de Kamışlı’da yaşanan katliamlar ve kayıpların sorumluları Irak, Suriye ve Türkiye diktatörlerdir.

HALEPÇE

1988’de diktatör Saddam’ın Halepçe’de Kürtlere karşı kimyasal silah kullandığı, “Kanlı Cuma”dır Halepçe Katliamı. Kürt halkına yapılmış kanlı bir soykırım olarak tarihe geçmiştir. 5000’e yakın insan ölmüş binlerce sivil yaralanmış, acıları yaraları kapanmamış bir katliam-soykırım hafızlardan silinmemiştir.

GAZİ

12 Mart 1995 tarihinde Alevi halkının yoğun yaşadığı gazi Mahallesinde kahvehanedeki günahsız sivillere yapılan silahlı saldırı-katliam ve sonrasında tüm bölgeye yayılan provokasyonun ardından üç gün boyu süren eylemler sonucunda 22 kişi insafsızca katledilmiştir. Polise karşı koyanlar yargısız infazlara kurban gitmiş, yargılanmış, ceza almıştır fakat olayların başlamasına neden olan tetikçiler her zaman olduğu gibi yargılanmamıştır. Ölenlerin yakınları 22 yıldır acı çekmektedir.

KAMIŞLI(QAMİSLO)

12 Mart 2004 tarihinde Kamışlı(Qamişlo) kentinde iki futbol takımının karşı karşıya geldiği. Maçta rejiminin uygulamalarını, baskı ve işkencelerini, sloganlarla protesto eden binlerce Kürt sokaklara çıktı. Rejim demokratik protestolara insafsız bir saldırı ve katliamla karşılık verdi. 52 masum hak arayan Kürt katledildi. Yüzlerce kişi yaralandı ve tutuklandı.

Gazi’de, Kamışlı’da ve Halepçe’de yaşananlar, insanlığın bittiği, hukukun ayaklar altına alındığı ve faşist iktidarların dünyamızı ne hale getirdiğini ortaya koymuştur.

Evrensel hukuk kuralları dünyanın gözü önünde ayaklar altına alınmıştır. Gazi’de Kamışlı’da ve Halepçe’de yurtsever halkımızı katleden bu iktidarlar katliam ve soykırımlarına devam etmektedir. Tarih bu insanlık dışı katliamları mahkum edecektir..

Yakın geçmişte yaşanan Şengal jenosidi ve katliamlar bu insanlık dışı barbarlığın devam ettiğini bize göstermiştir. Mazlum Ezidi halkımız barbar DAIS çetelerinin katliamlarına maruz kalmıştır. Ezidi kızları, kadınları alçakça pazarlanmış ve her türlü cinsel işkenceye maruz kalmıştır.

Tüm bunlar yetmiyormuş gibi, Ezidi halkını DAIS çetelerinin eline terk eden işbirlikçi KDP soykırımcı Türk devletiyle kol kola girerek Şengal’i işgal etme planları peşindedir.

Gazi’de, Kamışlı’da, Halepçe’de, Şengal’de yaşanan zulmü ve soykırımı yeniden yeniden kınamak, insanlık hafızasına yeniden hatırlatmak insanlık görevimizdir. İşgalci Türk devleti ve bölge sömürgeciliğine karşı mücadele için hafızamızı tazelememiz katliamları tekrar tekrar kınamamız gerekmektedir.

KCDK-E olarak Gazi, Kamışlı ve Halepçe katliamlarının kiniyor ve Yine isgale ve zülume karsi direnen halkimizin ögürlukleri icin direnisini yükseltmeye cagiriyoruz.

KCDK-E /Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi

12 Mart 2017 / Brüksel