Gävle, Marsilya ve Rotterdam’da Öcalan için eylemler

930

GAVLE

Warşin Kadın Komünü ve Demokratik Kürt Toplum Merkezi, İsveç’in Gävle ilinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için önceki gün çadır eylemi başlattı.

Storatorget Meydanı’nda kurulan çadıra Kürt Halk Önderi Öcalan’ın posterlerini ve Türk devletinin Kuzey Kürdistan’daki katliamlarını gösteren resimler asan eylemciler,  meydandan geçenleri eylemleri hakkında sözlü ve yazılı olarak bilgilendiriyor.

Kürt Halk Önderi Öcalan’ın özgürlüğüne kavuşması ve Bakur’da Kürt Halkına yönelik soykırım operasyonlarının durdurulması için imza toplayan Kürdistanlılar, topladıkları imzaları İsveç Parlamentosu’na gönderecek.

Salı günü başlayan çadır etkinliği, bugün akşam saatlerinde sona erecek.

MARSİLYA

Fransa’nın Marsilya şehrinde de TEV CAND öncülüğünde bir stant eylemi gerçekleştirildi. Öcalan’a dönük ağır tecrit ve Kuzey Kürdistan’daki katliamlara karşı gerçekleştirilen eylemde çok sayıda bildiri dağıtıldı.

Eylemde TEV CAND sanatçıları da bir müzik dinletisi gerçekleştirildi. Büyük ilgi gören eylemin ardından açıklama yapan Cüneyt Kartal, Temmuz ayı boyunca Marsilya’da her hafta eylem ve etkinlik yapacaklarını belirtti.

ROTTERDAM

Rotterdam Demokratik Kürt Toplum Merkezi meclis üyeleri, “Öcalan’a Özgürlük, Kürdistan’a Statü” etiketleriyle şehir merkezinde güller dağıttı.

Merkez Tren Garı önünde yapılan eylem Hollandalıların büyük ilgisiyle karşılandı. 20 kişilik grup tarafından kısa süreden güllerin dağıtılmasının ardından eylem sloganlar ve zılgıtlar ile sona erdirildi.