Fransız komünist seçilmişlerden ‘Stop Erdogan’ çağrısı

1151

Amed Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın tutuklanmalarına Fransa Komünist ve Cumhuriyetçi Seçilmişler Derneği’nden sert tepki gösterilirken, ‘Stop Erdoğan’ çağrısına destek verildi.

 Binlerce ulusal ve yerel seçilmişin üyesi olduğu Fransız Komünist ve Cumhuriyetçi Seçilmişler Derneği (ANECR) Başkanı ve Champigny-sur-Marne Büyükşehir Belediye Başkanı Dominique Adenot, Kışanak ve Anlı’nın tutuklanmasını sert bir dille kınadı.

Türk diktatörü Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’deki demokratlar ve Kürtlere karşı topyekün bir savaş başlattığını söyleyen Dominique Adenot, Erdoğan’ın işlediği suçlara karşı çıkacak kimseyi bırakmak istemediğine dikkat çekti. Erdoğan’ın bu amaçla seçim sonuçlarını hiçe saydığını ve özgürlükleri ortadan kaldırdığını hatırlatan Adenot, milletvekilliği dokunulmazlığından sonra yerel seçilmişlerin görevden alınmaya başlanmasını kınadı.

Belediye başkanlarının görevden alındığı ve yerlerine kayyımların atandığını belirten ANECR Başkanı Dominique Adenot, “ANECR, bizim müttefikimiz olduğunu iddia eden bir rejim tarafından yapılan bu diktatöryel eylemlere ‘hayır’ denmesi çağrısı yapıyor” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Avrupa Birliği’ne çağrıda bulunan Adenot, işbirliği anlamına gelen sessizliğin bozulması gerektiğinin altını çizdi. Adenot, konuşmasını “Hep birlikte, ‘Stop Erdoğan’ diyoruz” diyerek bitirdi.