Fransa’nın Nice kentinde gerçekleştirilen katliamı kınıyoruz

467

Fransa’nın ulusal bayramı Bastal gününde  Nice kentinde gerçekleşen bu insanlık dışı katliamı kınıyor, Saldırıda ölen 74 insanın ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. 

KCDK-E olarak Fransa halkının acısını paylaşıyor, Fransa halkının yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Bu barbar çetelerin gelişip büyümesinde AKP hükümeti ve bölge gericiliği rolü ve desteği bilinmektedir. Biz Kürtler bu katiller sürüsünün ne kadar insanlık düşmanı olduğunu iyi bilmekteyiz. Bu insanlık düşmanı çetelere karşı Kürtlerin yürüttüğü mücadele insanlık mücadelesi olduğu görülmelidir. Bu insanlık düşmanı barbarlara destek veren, finanse eden, ülkeler ve yapılara karşı dünyanın ortak mücadele etmesi bir zorunluluk haline gelmiştir.

Bütün dünyanın bildiği bir gerçek olan AKP hükümetinin DAISE verdiği destek yaptırımsız kaldıkça bu çetelerin saldırıları maalesef Kürdistan’da, Ortadoğu’da ve dünyada devam edecektir.

Bu çeteleri büyütüp besleyen AKP hükümeti ve Türk devletine  karşı dünya sessiz kalmamalıdır.

Avrupa halkları ve tüm dünya bu vesileyle Kürt halkının insanlık için DAİŞ çetelerine karşı verdiği mücadeleye destek vermeli ve dayanışmalıdır.

Bu çetelere her türlü desteği veren faşist Türk rejimi aynı zihniyetle Kürt şehirleri Cizre, Sur, Nusaybin ve bir çok kentte savunmasız Kürt halkını bodrum katlarında diri diri yakarak insanlık suçu işlemiştir ve işlemeye devam etmektedir. Avrupa ve dünya buna seyirci kalmıştır. Bugün aynı çeteler ve aynı zihniyet Avrupa ve dünyanın bir çok yerinde insanlığı katletmeye devam etmektedir. Mülteci krizi karşılığında Kürt katliamlarına seyirci kalan Avrupa hükümetleri bu cani çetelerin tehdidi altındadır. Unutmamalıyız ki bu çeteler ve bu zihniyet insanlık düşmanıdır.

Sengal, Kobani ve Rojava’da Kürt halkı bu canilere karşı insanlık adına savaşıyor. Bu savaş insanlık adına yürütülen bir onur mücadelesidir. Bu terör çetesini Ortadoğu’da gerileten ve zayıflatan Kürtlerin mücadelesini dünya ve insanlık görerek Kürtlerle dayanışmayı yükseltmelidir. YPG, YPJ , YBS ve HPG’nin DAIS’e karşı Irak’ta, Şengal’de ve Rojava’daki mücadeleleri buralardaki yaşayan Arap, Asuri, Kürt, Türkmen, Ezidi, Hiristiyan ve Alevilerin can güvenliğini sağlamakla birlikte çeteleri gerileterek dünya insanlığın  güvenlik mücadelesini de yürütüyorlar. Kürtler canı pahasına direnerek yürüttükleri mücadele ile insanlık onurunu korumaktadır.

Bu çete ve canilere siyasi ve lojistik destek sunan faşist Türk devleti ve diktatör Erdoğan, haklara, inançlara, kadınlara ve tüm insanlığa düşmandır. İnsanlık faşist Türk devletinin gerçek yüzünü görmeli ve karşı koymalıdır.

KCDK-E olarak, bir kez daha bu katliamı gerçekleştiren barbar zihniyeti lanetliyor, insanlığı bu vahşete karşı ortak mücadeleye  çağırıyoruz.

Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi / KCDK-E

Brüksel, 15 Haziran 2016