Fransa’da tecrit ve kayyum protestosu

830

Paris’, Amiens ve Grigny’de Türk devletinin, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi ve Kürdistan’daki kayyım atamaları, oturma eylemiyle protesto edildi.

CDK-F’nin çağırısıyla Fransa’nın başkenti Paris’te Opera binası ününde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve kayyım atamalara karşı oturma eylemi gerçekleştirildi. Eyleme, DTKM’ler, Avrupa Kürt Kadın Haraketi, ACTİT, ATİK ve SKB de katılarak, destek verdi. Dün akşam 19.00-23.00 saatleri arasında gerçekleştirilen eylemde, “Kahrolsun uluslararası komplo” pankartı açıldı.

“Öcalan’a Özgürlük” ve “Faşist Devlet Kürdistan’dan Defol” sloganları atılırken, Türk devletinin Kürdistan’daki uygulamalarına ilişkin bildiri dağıtıldı.

AMIENS

Amiens kentinde her yıl 17 Eylül’de gerçekleştirilen “Fête des Droits de l’humanité  et des liberté” adlı kültür bayramına davet edilen Creil Demokratik Kürt Toplum Merkezi temsilcileri, Türk devletinin  Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uyguladığı tecrit, Kürdistan’da yaptığı katliamlar, kayyım atamaları ve emekçilerin görevden uzaklaştırılmasına ilişkin sunum yaptı. Creil DTKM üyeleri tarafından açılan stant da ise ‘Öcalan kimdir’ ve 9 Ocak 2013′ de Paris’te katledilen üç Kürt kadın devrimci Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ile ilgili kitapçıklar dağıtıldı. Kürt müziği ve danslarının tanıtıldığı etkinlik gece 23.00’e kadar devam etti.

GRİGNY

TJK-E öncülüğünde Grigny kenti postanesi önünde bir araya gelen Kürdistanlılar ise, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecride dikkat çekmek amacıyla biraya geldi. Konuya ilişkin bildiri okunduktan sonar, İşkenceyi Önleme Komitesi’ne (SPT) toplu olarak mektup gönderildi.
Eylem “Öcalan’a özgürlük” sloganıyla son buldu.