Fransa’da Kürtler, Türkiye’nin saldırılarını kınayan eylemler gerçekleştirdi.

1002

Fransa’nın Paris, Marsilya ve Strasbourg şehirlerinde düzenlenen eylemlerde Türk devletinin saldırıları protesto edildi.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te Türk Devletinin Şengal ve Rojava’ya saldırıları yapılan bir mitingle protesto edildi.

Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F)’nin çağrısıyla yapılan eyleme yüzlerce Kürdistanlı ve dostları katıldı.

Saat 18.00’de République meydanında yapılan mitingde “Faşist Türk devleti Kürdistan’da defol” Türk Devleti Şengal ve Rojava’yı bombalıyor Avrupa sessiz” pankartları açıldı. Miting boyunca “Katil Erdoğan” sloganları atan eylemciler “Dün Ermeni soykırımı bugün Kürt” dövizleri taşıdı.

CDK-F Eş başkanı Vedat Bingöl Avrupa’nın Erdoğan faşizminin Kürdistan’a yönelik saldırılarına karşı sessiz kalınmasına kınayarak şunları ifade etti: “Faşist Türk devletinin var olan Kürt düşmanlığı AKP -MHP ortaklığında KDP’nin işbirlikçiliği ile Rojava ve Şengal’e saldırıları ile açığa çıkmıştır. Erdoğan DAİŞ ile başaramadığını bugün kendisi yapmaya çalışıyor, bununla Kürtler karşısında zorda kalan barbar DAİŞ çetelerine bir nebze nefes aldırmaya çalışıyor. Biz Kürtler Kobanê’yi nasıl sahiplendiysek Şengal ve Rojava’yı bu ruhla sahipleneceğiz ve her gün alanlarda olacağız. Bu saldırıları Avrupa’da teşir edeceğiz. Avrupa’da yaşayan tüm Kürdistanlılar ve dostları her an eylemsellik halinde olmalıdır”.

Mitingde PYD Fransa temsilcisi Xalıt İsa, HDK-Avrupa eş sözcüsü Esra Demir, MLKP Rojava ve Ciwanen Azad Paris temsilcileri de birer konuşma yaparak Şengal ve Rojava’nın yanında olacaklarını ve Erdoğan faşizmine geçit vermeyeceklerini ifade etti.

STRASBOURG

Şehit Erdal Welat gençlik meclisi öncülüğünde Fransa’nın Strasbourg kentinde Place Kleber meyanında Türk devletin Rojava ve Şengal’e yönelik saldırıları protesto edildi.

Yapılan mitingde Avrupa ülkeleri ve tüm dünya kamuoyundan, Türk devletin soykırımcı zihniyetini ve insan haklarına aykırı saldırılarını kabul etmemeleri ve buna karşı net tutum göstermeleri istendi.

Mitingde yapılan konuşmalarda da Türk devletinin saldırıları sert bir dille kınandı.

MARSİLYA

Marsilya Arin Kadın Meclisi tarafından Avrupa Parlamentosu temsilciğinde bir demokratik eylem gerçekleştirildi. Saat 14’te temsilciliğe giren kadınlar burada oturma eylemi yaparken daha sonra yetkililerle görüştü. Şengal ve Rojava’ya yönelik Türk devletinin saldırılarına dikkat çekilen eylemlerde saldırıların uluslararası hukuka aykırı olduğu ifade edildi. 4 saat sonra eylem sona erdirildi.

Eyleme çok sayıda Kürdistanlı da destek verdi.