Fransa’da Kürtler televizyonlarına sahip çıkıyor

748

Paris’in Evry, Villiers Le Bel ve Villieneuve Saint Gorges banliyölerinde “Sesimizi kesemezsiniz” eylemleri düzenlendi.

Fransa’nın başkenti Paris’te Türk devleti ve Eutelsat işbirliği ile yayınları durdurulmaya çalışılan Kürt televizyon kanalları News Channel, Sterk TV ve Ronahi TV için üç merkezde protesto eylemi yapıldı.

EVRY

Paris’in Evry banliyösünde Kürt televizyonları için eylem yapıldı.

Evry Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin çağrısı ile yapılan eyleme Kürdistanlılar ve dostları katıldı. Akşam saatlerinde Grigny Garı önünde toplanan Kürdistanlılar, “Erdoğan, Eutelsat sansürüne hayır” sloganları atarak bilgilendirme yaptılar.

Eyleme katılan Grigny Belediye Başkanı Philipe Rıou, “Kürt halkının bu haklı mücadelesinde her zaman yanında olacağız. Fransa’da medya üzerinde baskı yaratılması kabullenemez ” dedi.

VİLLİERS LE BEL

Paris’in Villiers Le Bel banliyösünde de AKP ve Eutelsat protesto edildi.

Villiers Le Bel DTKM lokali önünde toplanan Kürdistanlılar Villiers Le Bel Garı önüne kadar yürüyüş düzenledi.

Yürüyüşte “Erdoğan diktatör, Eutelsat destekçisi” sloganları atıldı.

Eylemde Villiers Le Bel Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eş Başkanı Doğan Kahraman da konuşmasında, “Fransa’da yaşayan Kürdistanlılar olarak, Önder Apo üzerindeki tecridi kırmak ve televizyon kanallarına sahip çıkmak için her gün alanlarda direnişi büyütmeliyiz” dedi.

VİLLİENEUVE SAİNT GORGES

Villieneuve Saint Gorges Demokratik Kürt Toplum Merkezi Dışilişkiler Komisyonu üyeleri, Kürt televizyonlarının kapatılmak istenmesine dikkat çekmek için Fransız Le Parisien gazetesi yetkililerine dosya sundular.