Fransa’da Kürt televizyonları için eylemler sürüyor

570

Fransa’nın Paris ve Rouen kentlerinde, kapatılmak istenen Kürt televizyonları için eylemlere devam edildi. 

ROUEN

Fransa’nın Normandie bölgesinde bulunan Rouen şehrinde düzenlenen etkinlikte, Kürt televizyonlarına sahip çıkıldı. AKP ve Eutelsat’ın protesto edildiği eylemde, dünyaya demokrasi dersi veren AB’nin Kürt halkına karşı ikiyüzlülük yaptığı belirtildi.

Rouen’den yayın yapan TF3 kanalı önündeki eyleme basın mensupları da ilgi gösterdi. Meclis çalışanları konuya ilişkin basına dosya sundu ve mesleki dayanışma çağrısında bulundu.

Eylemciler, “Yayınlarımız yoksa televizyonlar sizin olsun” diyerek yanlarında getirdikleri televizyonları TF3’ün önüne bıraktı.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te AKP ve Eutelsat işbirliği ile kapatılmak istenen Kürt televizyon kanallarını sahiplenmek için eylem yapıldı.

Paris’in Drancy banliyösünde Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) öncülüğünde akşam saatlerinde DTKM lokali önünde yüzlerce Kürdistanlının katılımı ile yürüyüş düzenlendi.

“Öcalan’a özgürlük” yazılı tişörtleri giyen Kürt gençleri, “Stop Erdoğan-Eutelsat ” pankart ve dövizlerini taşıdı. Yürüyüş boyunca “Erdoğan-Eutelsat sansürüne hayır” sloganıyla Kürdistanlılar Bobigny banliyösüne kadar yürüdü.

DKTM Eş Başkanı Ali Alcı, eylemdeki konuşmasında şunları söyledi: “Türk devletinin baskısıyla Fransız şirket Eutelsat’ın Kürt televizyon kanallarının kapatılmasını istemesi, Ortadoğu’da, Kürdistan’da DAİŞ’e karşı savaşan Kürt halkına karşı Fransa’nın ve Avrupa’nın Kürtlerin bu mücadelesini ikiyüzlü politikalar ile yürütmesi kabullenemez”.