Fransa’da Gever şehitleri için anma

1227

23 Mayıs günü Hakkari’nin Yüksekova(Gever) ilçesine bağlı Zêvkan ve Kertiniz köyleri arasında bulunan alanda şehit olan Agır Adar(Yunus Dolanbay), Bahoz Botan (Erkancan Ecevit), Çekdar Azad (Abdurahman Tunç), Diler Arin (Çiya Yusufi), Hogır Gever (Neçirvan Kaya), Pılıng Faraşin (Erhan Abo), Şervan Amara (M.Salih Büyükertaş) ve Welat Kop (Sinan Örnek) için Paris Ahmet Kaya Demokratik Toplum Merkezinde yapılan anmaya çok sayıda kişi katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını Şehit ve Kayıp Aileleri Kurumu adına Hayri Uludağ yaptı. Kürt halkının kendileri için mücadele eden evlatlarını sahiplendiğini ifade eden Uludağ, onların mücadelelerine sahip çıkmanın önem taşıdığını ifade etti.

Yazar Ayşe Berktay ise yaptığı konuşmada mücadelenin ağır bedellerle gerçekleştiğini ve bugün sahip olunan gücün bu bedellerle gerçekleştiğini ifade etti.

Şervan Amara’nın dayısı Şabah Akşahin ise yaptığı konuşmada, Şervan’ın 53 arkadaşıyla birlikte mücadeleye katıldığını ve şehit düştüğünü anlatarak “Onunla gurur duyuyorum, Şervan hepimizin şehididir” dedi.

Etkinlikte Kürt Kadın Hareketi adına konuşan Zozan Serhat ise her şehidin bir kahramanlık abidesi olduğunu ifade ederek sömürgeciliğin, işbirlikçilik ve ihanetin Kürdistan’da kaybedeceğini belirtti.

CİK sözcüsü Mele Hafız ise şehitlerin İslamiyetteki yerini anlattı.

Anma hazırlanan sinevizyon gösterisinin izlenmesinin ardından “Şehit Namırın” sloganlarıyla sona erdi.