Fransa ve Rusya’da ‘Efrîn’ eylemleri

377

Yurt dışında ‘Efrîn eylemleri: Kürt halkı Erdoğan’ın sonunu getirecek!’

Fransa’nın başkenti Paris ve Rusya Federasyonu’na bağlı kentlerde Efrîn direnişi selamlandı.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’in Drancy, Villiers Le Bel, Mantle la Jolie, Villeneuve Saint Gorges ve Saint Denis banliyölerinde Efrîn’e yönelik işgal saldırıları ve katliamları protesto edildi.

Efrîn’i sahiplenme eylemlerinde Kürdistanlılar ve dostları, gar önlerinde ve belediye binaları önünde toplanarak, “Katil diktatör Erdoğan”, “Rojava’da Türk faşizmine geçit yok” pankartları ve YPG/ YPJ flamaları taşıyarak, “Her yer Efrîn, her yer direniş” sloganları attılar.

Ayrıca Paris’te Saint Denis Üniversitesi’nde Yekîtıya Xawendakarên Kurdisatan (YXK) üyeleri yaptıkları bir etkinlik ile Efrîn direniş ruhuyla Newroz ateşi etrafında toplandılar. Birçok ülkeden öğrencinin katıldığı Newroz kutlamasında Türk faşizmi karşısında direniş mesajları verildi.

Paris ve çevresinde yapılan tüm eylemler saat 12.00’de Gar de Nord’de başlayacak. 24 Mart Dünya Efrin ile Dayanışma Günü için yapılacak yürüyüş ve mitinge güçlü katılma çağrıları yapıldı.

KRANODAR

Rusya Federasyonu’na bağlı Kranodar kentinde ve çevre ilçelerde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları, Newroz bayramını kutladı. Kranodar Kürt Kültür Otonomisi tarafından organize edilen etkinlik, Jeleznadorojnikov konser salonunda yapıldı.

Etkinlik Kürdistan Özgürlük Mücadelesinde ve Efrîn direnişinde yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın farklı zamanlarda Newroz”u kutlayan mesajlarını ve Efrîn direnişini anlatan sinevizyon izlendi.

Etkinlik günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalarla devam etti. İlk konuşmayı Krasnodar Kürt Kültür Otonomisi Eş Başkanı Refikê Mehmet yaptı. Mehmet, “Kürt halkı tüm baskı ve saldırılara rağmen özgürlüğünü elde edecektir. Faşist Türk devleti Efrîn’de tüm dünyanın gözü önünde kadın ve çocukları katlediyor. Bunu herkesin terörist ilan ettiği DAİŞ, ÖSO ve El-Nusra ile diğer terörist gruplarla birlikte iş birliğine girerek yapıyor. Kürt halkı nasıl ki Kobanê de DAİŞ’in sonunu getirdiyse aynı şekilde Efrîn’de de Erdoğan diktatörlüğünün sonunu getirecektir” dedi.

Etkinlikte Adıgey Özerk Cumhuriyeti Kürt Kültür Otonomisi, Platinovkaya Kürt Kültür Otonomisi, Kranodar Halklar Evi, Kranodar Belediye Meclisi ve Krasnodar kentinde yaşayan farklı halk otonomileri adına katılan yöneticiler birer konuşma yaptı.

Etkinlik yapılan konuşmaların adından müzik programıyla devam etti. Halk sahneye çıkan Erol Berxwedan, Berbang, Berfîn Mamedova, Bari Yusubov, Delil ve Delila, Avesta Folklor Grubu, Berfîn Ansambla Grubu ve Efrîn Çocuk korosu ile yerel sanatçıların müziği eşliğinde halay çekti.

ÇELYABİNSK

Rusya Federasyonuna bağlı Çekyabinsk kentinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları düzenlenen bir etkinlikle Newroz bayramını kutladı. “Newroz ruhuyla direnişi yükseltelim, Efrîn’de zaferi kazanalım” şiarıyla, Valfayskkaya Konser Salonunda düzenlenen etkinlik Kürdistan Devrim Şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından Newroz bayramını ve Efrîn direnişi anlatan sinevizyon izlenirken kitle sık sık “Bijî Berxwedana Efrînê” sloganları attı.

Yapılan konuşmaların ardından etkinlik Rêzan Şirvan, Yura  Davoyi ve yerel sanatçıların müzik sunumuyla devam etti.

ADIGEY

Adıgey Özerk Cumhuriyetinde bir grup genç bir araya gelerek ateş yarak Newroz bayramını kutladı. Rusya Gençlik Hareketi tarafından organize edilen kutlamaya çok sayıda genç katıldı.

Gençler yaktıkları ateş etrafında toplanarak Efrîn direnişini destekleyen sloganlar attı. Daha sonra halaylar çekerek Newroz bayramını kutlandı.

Adıgey Özerk Cumhuriyetinde faaliyet yürüten Adıgey Kürt Kadın Organizasyonu-Berîtan Türk devletinin Efrîn’e dönük saldırılarını kınadı, Dünya Efrîn Günü olarak kabul edilen 24 Mart’ı da kutladı.

Adıgey Kürt Kültür Merkezi önünde yapılan açıklamada Organizasyonu yönetim üyesi Fatma Arin bir konuşma yaptı. Arin “Türk devletinin Efrîn’de sivilleri hedef alan saldırıları hiçbir şekilde kabul edilemez. Bu iki ay içerisinde tüm halkların ilham alacağı bir direniş ve mücadele kararlığı ortaya çıktı. Halkımız Türk devletinin tank, top ve uçaklar ile gerçekleştirdiği saldırılara rağmen kendi toprağına sahip çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmanın ardından ellerine YPG/YPJ bayrakları ile Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerini taşıyan halk “Bijî Berxwedana Efrînê” sloganları atarak Türk devletinin saldırılarını protesto etti.