Fransa ve Almanya’da Reqa’nın özgürlüğü selamlandı

526

Fransa ve Almanya’da, Reqa’nın QSD güçleri tarafından DAİŞ çetelerinden özgürleştirilmesi kutlandı.

BORDEAUX

Fransa’nın Bordeaux kentinde, Reqa’nın özgürleştirilmesi konvoylu eylemle kutlandı. Eyleme yüzlerce araba katılırken, Fransızlar da ilgi gösterdi.

Kutlamanın ardından konuşma yapan bir DKTM Üyesi, “Fransızlar bugün bize yalnızca yarım saatlik kutlama izni veriyor. Halbuki bilmeliler ki, onlar da bugünü kutlamalı, ayrıca Kürtleri kutlamalılar. Barzani’nin ihanetinden sonra Şengal ve Kobanê gibi Kerkük ve çevresini de özgürlük savaşçıları kurtaracaktır” dedi.

Etkinlik halaylarla son buldu.

BERLİN

Almanya’nın başkenti Berlin’de de Reqa’nın özgürleştirilmesi bir mitingle kutlandı.

PYD Berlin’in çağrısı üzerine Brandenburger Tor kapısı önünde toplanan Kürdistanlılar, Kürtçe, Arapça ve Almanca olarak “Reqqa edi azad e” pankartını açtı.

Eylemde, Rojava Devrimi şehitleri anısına yapılan saygı duruşunda Ey Reqîb Marşı çalındı.

Mitinge PYD’nin yanı sıra NAV-DEM, DEST-DAN Kadın Meclisi, NAV-YEK Êzidî Federasyonu, Êzidî Kadın Meclisi de katıldı. Yapılan konuşmalarda, Güney Kürdistan’da yaşanan teslimiyetten duyulan üzüntü dile getirilirken, Reqa’nın özgürlüğü selamlandı.

Eylemde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlığı ve güvenliğine ilişkin duyulan endişe de dile getirildi.

“Bijî Serok Apo”, “Bijî serkeftina”, “Bijî YPG-YPJ” sloganlarının atıldığı ve Öcalan’ın posterlerinin açıldığı miting, halay eşliğinde sonlandırıldı.

BONN

Almanya’nın Bonn kentinde Reqa’nın özgürlüğü selamlanırken, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecrit protesto edildi.

Bonn Münster Platz’da PYD-Bonn ve DKTM-Bonn’un organize ettiği eylemde, Halk Meclisi Eş Başkanı Ahmet Mardin konuştu.

Mardin, Reqa’yı hayatı pahasına özgürleştiren şehitler ve savaşçılara minnettar olduklarını belirterek, Avrupa’nın Kürtlerin bu mücadelelerine destek olmalarını istedi.

Kürtlerin Kerkük’teki ihaneti unutmayacağını, Kerkük’ün de mutlaka Kürdistan direnişçileri tarafından özgürleştirileceğini söyleyen Mardin, Öcalan için düzenlenen eylemleri de büyütmeye çağırdı.

Sanatçılar Sipan Xelat, Ayda ve Hasan da etkinliğe katıldı.