Fransa devletine ‘Paris Katliamı’ çağrısı

1203
ANF Images

Paris’te üç devrimci Kürt kadın için Fransa’ya adalet çağrısı yapıldı.

Paris’te 9 Ocak 2013’te PKK kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan ve Gençlik Hareketi Üyesi Leyla Şaylemez’in katillerinin açığa çıkarılması talebi ile Avrupa Kürt Kadın Haraketi’nin çağrısıyla her Çarşamba günü olduğu gibi 205. haftada da Fransa adaletinden gerçekleri açığa çıkarması istendi.

Paris Demokratik Kürt Toplum Merkezi önünde başlayan adalet eylemine SKB üyeleri de destek verdiler.

Yürüyüş boyunca üç Kürt kadın devrimcinin flamaları taşınarak “Hepimiz Sakine, Fidan ve Leyla’yız ” “Katil Türkiye ” sloganları atıldı.

Katliamın yapıldığı yer olan Kürdistan Enformasyon Bürosu önüne gelindiğinde tüm devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

‘ASLA PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ’

Avrupa Kürt Kadın Haraketi ve Sosyalist Kadınlar Birliği temsilcileri, Paris Katliamı’nın tek sanığı olan tetikçi Ömer Güney’in ölümü ile ilgili tepkilerini dile getiren kısa birer konuşma yaptılar. Konuşmalarda şunlar kaydedildi: “Fransa hükümeti siyasi ve ekonomik çıkarlarını gözeterek Türk devletiyle kirli ilişkiler içerisine girmiştir, katliamın üzerinden dört yıl geçmesine rağmen halen davayı başlatmaması bu durumu açıkca ortaya koyuyor. Paris Katliamı Davası’nda gelinen nokta Fransa adaleti ve yargısı için bir utançtır. Bizler bu davanın peşini bırakmayacağız, bu davanın zamana yayılarak unutturulmasına asla ve asla izin vermeyeceğiz.”

Eylemde, 7 Ocak’ta Paris’te yapılacak Avrupa merkezli yürüyüş ve mitinge güçlü katılım çağrısında bulunuldu.