Fransa, Almanya, Britanya ve Hollanda’da protesto eylemleri

118

Fransa, Almanya, Britanya ve Hollanda’nın bir çok kentinde bu Cumartesi günü Türk işgal saldırılarına karşı protesto eylemleri düzenlendi.

MARSİLYA

Fransa’nın Marsilya kentinde Kürtler ve dostları Rojava ile dayanışma mitingi düzenledi. Saat 14.00’te Canabiere meydanında bir araya gelen eylemciler, devrim şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Eylemde Türk işgalini kınayan ve Rojava ile dayanışma ifade eden bir bildiri okundu.

STRASBOURG

Fransa’nın Strasbourg kentinde işgal saldırıları ve sivillere yönelik katliamlar kınandı. Rojava Dayanışma Komitesi’nin çağrısı ile Place Kleber’de bir araya gelen Kürtler ve dostları, Batılı hükümetlerin sessizliğine de tepki gösterdi.

“Avrupa sessizliğin bizi öldürüyor” sloganı ile Erdoğan rejiminin işlediği katliamlara dikkat çeken eylemciler, Türk devletinin Ortadoğu’da faşizme dayalı bir rejim inşa ettiğini belirtti. Eylemde sık sık “Faşist Erdoğan”, “Katil Erdoğan” sloganları atıldı. Eylemciler toplanma alanından Republique Meydanı’na kadar yürüdü.

HANNOVER

Almanya’nın Hannover kentinde de aynı amaçla Kürtler ve Alman dostları işgali protesto etti. Kent merkezinde yapılan yürüyüşte taşınan YPG, YPJ ve PYD bayraklarına polis müdahalede bulundu. Alman aktivistler, polisin bu tutumunun Erdoğan faşizmini cesaretlendirdiği tepkisinde bulundu.

KEVELAER

Almanya’nın Kevelaer kentinde Emmerich/Kleve Halk Meclisi, SMJE-Sîwana Mecliseê Jinên Êzîdî ve Halk Meclisi’ne bağlı kadın aktivistler ortak bir eylem düzenledi. İşgali kınamak ve kamuoyunda duyarlılık oluşturmak için stand açan eylemciler, çok sayıda bildiri dağıttı. Yüzlerce kişinin ziyaret ettiği standa, Alman Yeşiller Partisi Kevelaer İl yöneticileri de bunlar arasında yer aldı. Eylem iki saat kadar sürdü.

NÜRNBERG

Almanya’nın Nürnberg kentinde akşam saatlerinde çok sayıda kişinin katıldığı bir eylemle işgal protesto edildi. Lorenzkirche kilisesi önünde başlayan protestoya, Die Linke ve Partizan’da destek verdi. Weiserthorm meydanına kadar yapılan yürüyüşte sık sık, “ Bijî Berxwedana Rojava”, “Terörist Erdoğan” sloganları atıldı.

FREIBURG

Almanya’nın Freiburg kentinde de aynı amaçla bir yürüyüş düzenlendi. Alte Synagoge meydanında bir araya gelen yüzlerce kişi Türk devletini kınayan sloganlar attı. Kent merkezinde yapılan bir basın açıklamasında, işgalci Türk devletinin bir an önce Kürdistan topraklarından çıkması istenirken, uluslararası güçlerin sessizliğine de tepki gösterildi. Açıklamada, “Rojava’da bu süreç içinde savaş suçu işlenmiştir. Bu suça ilişkin Erdoğan başta olmak üzere tüm sorumlular bir an önce savaş suçlusu olarak yargılanmalıdır” denildi.

LONDRA

Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi’nin çağrısı ile Kuzey Londra Manor House Station önünde kalabalık bir grup bir araya gelerek Türkiye’nin Kuzeydoğu Suriye’ye (Rojava) yönelik işgal saldırılarını protesto etti.

Kürt Halk Meclisi ve “Boycott Turkey” üyelerinin de destek verdiği eylemde, YPG ve YPJ bayrakları taşındı. Sık sık, “Biji berxwedana Rojava”, “Soykırım dursun Türk devletinin işgaline son”, “Türk devleti İŞİD’tir” şeklinde sloganlar atılırken, taşınan döviz ve pankartlarda Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uluslararası mahkemelerde yargılanması istendi.

Eylem sırasında bir konuşma yapan Kürdistan Solidarity Network üyelerinden Nık Matheou, “Türk devleti barbar çeteleri ile birlikte Rojava da Kürt halkına yönelik bir soykırım gerçekleştirmek istedi. Kadın çocuk sivil demeden Kürt’leri katletti katlediyor” dedi. Matheou, “Savaş suçlusu ve katliamcı biri olan Erdoğan yargılanması gereken biridir. Erdoğan savaş suçlusudur ve uluslararası bir mahkemede yargılanmalıdır” diye ekledi. Matheou, Türk devletinin ekonomik ve sosyal boykota tabi tutulması gerektiğini söyleyerek turizm ve gıda boykotu çağrısı yaptı.

BRİGHTON; ERDOĞAN YARGILANSIN

Britanya’da eylemlerin bir diğer adresi Brighton oldu. Merkez Churchill Square de yapılan eyleme Kürt Halk Meclisi üyelerinin yanı sıra anti-faşist bir grup katıldı. HDP eski milletvekili Osman Baydemir’inde katıldığı eylemde sık sık “Katil Erdoğan Rojava dan defol”, “İşgale soykırıma son” sloganları atıldı. YPG ve YPJ bayraklarının taşındığı eylemde, işgal karşıtı döviz ve pankartlar taşındı. Burada yapılan konuşmalarda Türk devleti ve Erdoğan’ın savaş suçları işlediğine vurgu yapılarak, işgalin Kürt halkına yönelik bir soykırım girişimi olduğuna dikkat çekildi. Anti-faşist grup adına yapılan açıklamada ise Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uluslararası bir mahkemede yargılanması istendi. Eylem alkış ve zılgıtlar eşliğinde sona erdi.

AMSTERDAM

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da işgali protesto etmek için kent merkezinde bir yürüyüş yapıldı. Yürüyüşün son durağı olan Museumplein’de miting gerçekleşti. Organizatörlere göre Kürtler ve Hollandalı dostlarından oluşan 300 dolayında kişi eyleme katıldı. Eylemde NATO-Türkiye ve Türkiye-DAİŞ suç ortaklığına vurgu yapan dövizler taşındı.