Frankfurt, Hamburg ve Düsseldorf’ta eylemler

1098

FRANKFURT

Almanya’nın Frankfurt kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için 10 günlük çadır eylemi başlatıldı. Frankfurt Demokratik Kürt Toplum merkez, öncülüğünde gerçekleşen çadır Frankfurt Hauptwache meydanına kuruldu.

Çadıra “Abdullah Öcalan Özgürlük, Kürdistana Statü” pankartı ve AKP faşist çeteleri tarafından katledilen Kürdistanlıların fotoğrafları asıldı.

Eylemin amacını anlatan Almanca bildirilerin dağıtıldığı eylem her gün saat 11’den akşam 19’a kadar devam edecek.

Çadır eylemini Frankfurt, Offenbach, Hanau Demokratik Kürt Toplum merkezleri ve Kadın meclisleri nöbetleşerek gerçekleştirecek.

HAMBURG

Almanya’nın Hamburg kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için bir eylem dizisi başlatıldı. Hamburg Demokratik Kürt Toplum Merkezi tarafından her gün başka bir semtte düzenlenecek mitinglerin ilki, Harburg’da yapıldı.

Saat 17.00’de Seeveplatz’ta bir araya gelen Kürdistanlı ve dostları, NAV-DEM’in hazırladığı bildiriler dağıtarak, Abdullah Öcalan’a özgürlük ve Kürdistan’a statü talebiyle bir miting düzenledi. Yapılan konuşmalarda, Öcalan’ın ortaya koyduğu demokratik özerklik projesine ve bulunduğu tecrit koşullarına dikkat çekildi.

Perşembe günü saat 17.00’de Bergedorf semtinde devam eden miting dizisi kapsamında, Cuma günü Mönckebergstrasse’de ‚Önder Apo’ya özgürlük, Kürdistan’daki katliama son‘ başlığı altında tiyatrocu Bedia Demir tarafından hazırlanan bir sokak performansı sergilenecek. 27 Haziran Altona semtinde, 28 Haziran Winsen’de, 29 Haziran Pinneberg’de devam eden eylemler, 30 Haziran Sternschanze’de bulunan Rote Flora merkezi önünde son bulacak.

DÜSSELDORF

KCDK-E’nin çağrısıyla Almanya’nın Düsseldorf şehrinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü şiarıyla başlatılan on günlük çadır eylemi bugün 4’üncü gününde.

Düsseldorf Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Kürt Kadın Hareketi’nin öncülük ettiği çadır eylemini Kadın Meclis ve İnisiyatifleri devraldı. Çadır eyleminde yüzlerce bildiriler dağıtılırken Kuzey Kürdistan’ı yeniden inşa etme çalışmaları için yardımlar toplandı. Bugünkü çadır eyleminde müzik dinletisi gerçekleştirildi. Dış kamuoyunun dikkatini çekmek amaçlı, faşist Türk Devleti tarafından katledilen Kürt çocuklarının resimleri sergilendi.

On gün boyunca her gün saat 15.00-20.00 arası Düsseldorf Merkez Tren Garı (Hauptbahnhof) önünde gerçekleştirilecek olan eylem farklı etkinliklerle zenginleştirileceği belirtildi. DKTM eş başkanları tarafından duyarlılık çağrısı yapılarak herkesin nöbet eylemine sahip çıkması ve katılması gerektiği dile getirildi.