Firaz Dağ, son yolculuğuna uğurlandı

485

Reqa’da DAİŞ çetelerinin 26 Eylül’de düzenlediği saldırıda şehit düşen Mehmet Aksoy (Firaz Dağ) Londra’da görkemli bir törenle binlerce kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Aksoy için Haringey’de bulunan Kürt Toplum Merkezi’nde tören düzenlendi. Törenin gerçekleştiği salon hınca hınç dolarken dernek binasının önündeki kalabalık da sürekli arttı. Sahnede Mehmet Aksoy ve şehit enternasyonalistler ile Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ı fotoğrafı yer alırken, salonda PKK, YPG, YPJ bayrakları yer aldı. Şehit Firaz’ın YPG bayrağına sarılı tabutu “şehid namirin” sloganıyla salona girdi. Törene katılanların yakalarında, görevlilerin yeleklerinin üzerinde ise Şehit Firaz’ın fotoğrafları yer aldı. Salona giremeyenler töreni dışarıda sinevizyondan takip etti.

Tören ise saygı duruşu ile başladı. Ardından konuşan akademisyen Dilar Dirik, Mehmet Aksoy’un yaşamı ve mücadelesini anlattı.

Kürt toplum Merkezi’nden Yılmaz Amed de konuşmasında şehitleri andı.

Avrupa Kürt Kadın Hareketi adına konuşan Birsel Poyraz “Mehmet Kürt halkının değeriydi, kadın arkadaşların yoldaşıydı. Son vasiyeti ‘benim tabutumu kadın arkadaşlar taşısın’ oldu. Giderken de bize büyük bir miras bıraktı, biz mirasına sahip çıkacağız. Mehmet’e söz veriyoruz. Mehmet’in özgürlük hayalini biz kadınlar gerçekleştireceğiz” dedi.

Gençlik hareketi adına da konuşma yapıldı.

Reqa komutanlarından Nesrin Abdullah telekonferansla YPG ve YPJ komutanlığının mesajını iletti.

Britanyalı şehit Erik Kostandeno Scurfield’ın annesi Vasiliki Scurfield ve Şehit Mehmet Aksoy’un annesi Zeynep Aksoy birlikte sahneye çıktı.

Boynunda sarı, kırmızı, yeşil puşi asılı Zeynep Aksoy konuşmasında “Biliyorum ki Mehmet’im bugün çok mutlu. Hepinize çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız, iyi ki bugün yanımızdasınız. Herkese Mehmet’im ve ailem adına hoş geldiniz diyorum.” El ele tutuşan anneler “şehid namirin” sloganlarıyla yerlerini aldı.

Mehmet Aksoy’un babası Kalender Aksoy da şöyle konuştu: “Mehmet’i anlatmak çok zor. Mehmet bugüne kadar benim ve ailemin gönlündeydi, bugünden sonra ezilenler ve sömürülenlerin gönlüne damladı. Benim oğlum damla oldu, nehir oldu, benim oğlum Deniz oldu…

“Son sözün ağabeyimin dilinden olmasını istedim” diyen Gonca Aksoy ise ağabeyi Mehmet Aksoy’un mektubunu okudu. Törende ayrıca Saint Martin’s Church rahibi Richard Katte, Westminster Sinagogu Hahamı Benji Stanley, Öcalan’a Özgürlük Kampanyası’nda yer alan UNITE sendikasının Uluslararası Direktörü Simon Dubbins, FEDA’dan Şükrü Yıldız da birer konuşma yaparak, taziye dileklerini iletti.

Kürt Toplum Merkezi’ndeki törenin tamamlanması ardından Şehit Firaz’ın tabutu kadınlar tarafından omuzlanarak yürüyüşe geçildi. Üzeri çiçeklerle donatılan tabut araca yerleştirildikten sonra kitle ardından Highgate Mezarlığı’na doğru yürüyüşünü sürdürdü. PKK, YPG, YPJ bayrakları ve Öcalan posterinin taşındığı yürüyüş boyunca sık sık “Biji berxwedana YPG”, “şehid namirin”, “Jin, jiyan, azadi” sloganları atıldı.

Uzun bir yürüyüş ardından Aksoy’un cenazesi Karl Marx’ın mezarının da bulunduğu Highgate Mezarlığı’na getirildi. Marx’ın mezarı önünde de bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. “Şehid namirin”, “Biji Serok Apo” sloganı ve ağıtlar eşliğinde defnedildi. Son yolculuğunda üzerine PKK bayrağı ve Kürt Halk Önderi Öcalan’ın bayrakları konuldu. Mehmet’in anne ve babası çocuklarının ardından beyaz güvercinler uçurdu.