Féte de L’Humanite Bretagne etkinliğinde AKP’ye tepki

1202
ANF Images

Fransa’nın Bretagne bölgesinde düzenlene Féte de L’Humanite Bretagne etkinliğinde, Türk devletinin Kürdistan ve Türkiye’deki devlet terörü protesto edildi.

Fransız Komünist Partisi’nin (PCF) her yıl geleneksel olarak düzenlediği Féte de L’Humanite Bretagne etkinliği Lorient kentinde Lanester’de kapalı alanda Cumartesi günü başladı.

İki gün devam eden Féte de L’Humanite Bretagne etkinliğinde Bretagne bölgesindeki birçok sendika ve dernek stant açtı.

Lorient’te yaşayan Kürdistanlılar da etkinlikte stant açarak, AKP’nin Kürdistan’daki faşizmine dikkat çeken afişler ve Fransızca bildiriler dağıttı.

Etkinlikte kitaplarını imzalayan yazarlar Jean François Poulain, Couamme Claude, Gérard Gatineau ve birçok yazar ise açtıkları stantlarda Türkiye’de cezaevlerinde olan gazeteciler için dayanışmalarını Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’ın fotoğraflarını açarak gösterdi.

Türkiye’deki AKP-Erdoğan faşizmine dikkat çekebilmek için France-Kurdistan Derneği tarafından başlatılan “Stop Erdoğan” kampanyasına yüzlerce kişi fotoğraf çektirerek destek sundu.

Dün akşam saatlerinde mitingde ise Fransız Komünist Partisi’nden Oliver Darhgolles, Xavier Compain, Michel Le Scouarnec (PCF Morbihan Senateur) ve birçok konuşmacı Kürt halkının gerek DAİŞ çetelerine ve gerek ise AKP faşizmine karşı onurlu bir direniş sergilediklerini ve Kürt halkıyla her zaman dayanışma içerisinde olduklarının mesajını verdi. Konuşmacılar, AKP faşizmine karşı başta Fransa hükümeti olmak üzere AB taraf ülkelerinin yeteri kadar tepki göstermemelerini eleştirdi.

Féte de L’Humanite Bretagne etkinliği mitingden sonra müzik gruplarının sahne almasıyla sona erdi.