FEDA: Bütün Alevileri Düsseldorf’a çağırıyoruz

516

FEDA, Avrupa’da yaşayan Alevileri, 4 Kasım’da Düsseldorf’ta düzenlenecek merkezi yürüyüşe çağırdı.

Demokratik Aleviler Federasyonu (FEDA), Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecrit ve Düsseldorf yürüyüşüne ilişkin bugün yazılı açıklama yaptı.

FEDA’nın açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Darbe girişimi sonrasında sağlık ve güvenliğinden endişe duyulan Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın şahsında yürütülen ağır tecrit ve izolasyon politikası, Ortadoğu halklarına yapılmaktadır. Halklar ve inançların ortak yaşam paradigmasına önderlik yapacak en büyük lider Sayın Öcalan’dır. Tecrit Ortadoğu  halkları ve insanlık arasındaki barış ve demokrasiyi zedelemektedir… Sayın Öcalan’ın felsefesi ve düşüncesi tüm halkların ve inançların özgürlüğünü ve demokratik yaşam biçimini bir arada barındıran bir ideolojidir. Bu nedenle uluslar ve inanç toplulukları Sayın Öcalan’ın özgürlüğü için harekete geçmelidirler.

‘SAYIN ÖCALAN BÜYÜK FIRSAT’

Ortadoğu’da dengelerin hızla değiştiği bu önemli süreçte, Sayın Öcalan’ın can güvenliği ve yaşam koşulları açısından hükûmetin derhal kamuoyunu bilgilendirilmesi gerekmektedir. Öcalan ile yapılan görüşmelerin önünün açılması ve halklarla diyaloga geçme zamanı gelmiştir. Sayın Öcalan’ın gündeme ilişkin görüşlerinin alınması hem ülke için, hem de bu savaşın hemen bitmesi için büyük bir fırsat olarak görülmelidir.

Yıllardır engellenen avukat ve aile görüşleri kendi başına büyük bir tehlikedir. Öcalan, milyonların iradesi ve barış teminatıdır. Bu nedenle  farklı inançlardan milyonlarca insan alanlarda önderliğinin özgürlüğünü haykırıyor. Onlarca yıldır imha politikasıyla izole edilen Alevi toplumu olarak, Sayın Öcalan’ın durumundan oldukça kaygılıyız. Sayın Öcalan’a uygulanan tecridin her geçen gün boyutları ağırlaşıyor ve böylelikle kaygılar artıyor. Devlet en kısa zamanda bu tecridi sonlandırmalı; halkların önderliğini yapan Sayın Öcalan’ın özgürlüğü sağlanmalıdır. Sayın Öcalan’ın ve tüm tutsakların özgürlüğü için dünyanın dört bir yanında yaşayan Alevilere yapılan eylemlere katılma çağrısında bulunuyor ve tüm Alevileri  zalimlerin zulmüne karşı Hak ve hakikatten yana olup İmralıdaki tecrit sistemini kırma sürecine katılmaya, 4 Kasım’da Düsseldorf’ta yapılacak yürüyüşe katılmaya çağırıyoruz.”