Faşizme Karşı Sokağa, Direnişe!

1096

Saray/AKP faşizmi Kürt halkına, devrimci ve sosyalist güçlere karşı saldırılarını artırarak sürdürüyor. Kürdistan’da Kürt halkımızın özgürlük mücadelesini bastırabilmek için topyekün bir savaş sürdürüyor. DAİŞ’le elele yaptığı katliamlara, Kürdistan kentlerinin yerle bir edilerek halkın göçe zorlanması, radyo ve televizyonların kapatılması ve halkın haber alma hakkının engellenmesi, sokaklarda ve evlerde gerçekleştirilen infazlar, halkın iradesini yansıtan belediyelere el konulması ve sömürge temsilcilerinin atanması gibi aklına gelen her türlü saldırı ve zulümle Kürt halkımızın özgürlük talebini bastıramayan sömürgeci faşist diktatörlük, tutuklama saldırılarına devam ediyor.

Kitlesel tutuklama saldırılarını sürdüren devlet, BDP’li belediyelerin eş başkanlarına ve yöneticilerine yönelik gözaltı ve tutuklama saldırılarına, Kürdistan’ın kalbi Amed’in Belediye Eş Başkanları Gülten Kışanak ve Fırat Anlı’yı da ekledi.

Gülten Kışanak’ın Meclis araştırma komisyonunda verdiği ifadede AKP ile Gülen Cemaati arasındaki işbirliğini ve suç ortaklığını teşhir ettiği günün akşamında gözaltına alınması, AKP faşizminin muhalif olan sesleri susturma saldırısının bir parçasıdır. Amed belediyesinin faşist devletin kolluk güçlerince işgal edilerek talan edilmesi, belediye eş başkanlarının gözaltına alınması, saldırıyı protesto eden vekillerin ve halkın saldırıya uğraması ve gözaltına alınmaları, sömürgeci barbarlığın Kürt halkımıza ve mücadelesine gözdağı saldırısıdır.

Bu saldırılar, Kürt halkımıza, devrimci ve sosyalist güçlere, demokratik Alevi hareketine, akademisyenlere, hukukçulara, basına, kamu emekçilerine, HDP’ye, BDP’ye ve muhalif tüm güçlere yönelik saldırılarının süreceğinin işaretidir. HDP Eş Başkan Yardımcısı Alp Altınörs’e varıncaya kadar HDP’nin yüzlerce yöneticisi ve çalışanını gözaltına alıp tutuklayan, vekillerinin dokunulmazlığını kaldıran ve tutuklamaya hazırlanan faşist diktatörlük, daha büyük katliamlara hazırlanıyor.

Cerablus’u işgal ederek Rojava devrimini boğma hevesleri güdüyor. DAİŞ’le birlikte Kobane’de aldığı yenilginin intikamını almaya çalışıyor.

Bu saldırılar, sömürgeci faşist diktatörlüğün başındaki katliamcıların tarihin çöp sepetine atılmasını engelleyemeyecektir. Kürt halkımızın özgürlük mücadelesini, devrimci ve sosyalist güçlerin faşizme karşı direnişini durduramayacaktır.

Gülten Kışanak ve Fırat Anlı faşizme karşı onurlu duruşlarıyla, halklarımıza yaptıkları hizmetlerle Kürt halkımızın, Amed halkımızın ve tüm devrimci ve ilerici güçlerin gururu ve onurudurlar.

AvEG-Kon olarak, Gülten Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmalarını şiddetle kınıyoruz, AvEG—Kon olarak, bütün devrimci ve ilerici güçleri her alanda sokağa çıkarak, bu faşist saldırıları ve gözaltına alınmaları protesto etmeye çağırıyoruz.

Kahrolsun Faşist Diktatörlük!

AvEG-Kon