Faşizm Kaybedecek Direniş Kazanacak Şiarı ile Süresiz Dönüşümsüz Açlık Grevine Başlıyoruz

682

Kürt, demokrat ve muhalifler üzerinde yürütülen yaygın gözaltı, tutuklama operasyonlarının, askeri ve siyasi baskının sonlandırılması. Cezaevlerinde gayri-insani ve kötü muamele ve uygulamaların son bulması ve sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için Türkiye cezaevlerinde başlayan süresiz ve dönüşümsüz açlık grevleri 57. Gününe girmiştir.

AKP-Erdoğan diktatörlüğünün yürüttüğü sindirme ve teslim alma politikasının en yoğunlaştırılmış halinin uygulandığı zindanlarda insanlık dışı uygulamalar tutsaklara dayatılarak iradeleri teslim alınmak istenmektedir.

57. gününe giren zindan direnişleri artık ölüm sınırına dayanmıştır. Başta Kürt halkı olmak üzere kendine sosyalist, demokrat, aydın ve insanlıktan yana olduğunu söyleyen herkes zindan direnişçilerinin açlık grevi eylemlerini sahiplenmelidirler. Bu bir insanlık görevidir. Ahlaki olduğu kadar yurtseverliğin ve onurlu olmanın da bir görev ve sorumluluğudur. 57 gündür insanlık onuru için kendi bedenlerini ölüme yatırmış bu direnişçilerin bayraklarını bir deniz gibi büyütmenin zamanıdır. Açlık grevlerini sahiplenmemek ve direnişin sesi soluğu olmamak AKP’nin kirli politikasını ve Kürt kentlerinde gerçekleştirilen katliamlara onay vermek demektir. Katliamcı, inkârcı, tekçi siyasetin insanlık dışı uygulamalarına karşı zindan direnişlerine kenetlenerek seferber olmalıyız.

Açlık grevinde olan Zindan direnişçilerinin eylemlerini sahiplenmek için KCDK-E yürütmesinde yer alan 50 arkadaş 13 Nisan Perşembe günü, saat 13.00’de Avrupa Konseyi ve CPT’nin merkezi olan Strasburg’da CPT önünde kitlesel bir mitingle süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başlıyor. 13 nisan Perşembe başlayacak Açlık Grevine HDP milletvekilleri Faysal Sarıyıldız, Tuğba Hezer, KCDK-E (Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi) Eş Başkanı Yüksel Koç, NAV-DEM (Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi) Eş Başkanı Fatoş Göksungur, NAV-BEL(Belçika Kürt Toplum Merkezi) Eş Başkanı Arife Soysüren, DEMNED (Hollanda Demokratik Kürt Toplum Merkezi) Eş Başkanı Hüseyin Yıldız, FEDA Eş Başkanı Veli Kaya, CiK temsilcisi Melle Mustafa, Rojava, Rojhillat, NAV-YEK, Kadın, Gençlik ve Kayıp Mağdur Ailelerinin temsilcilerinin yer aldığı KCDK-E yürütmesindeki 50 arkadaş süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlıyor.

Başta Avrupa Konseyi ve CPT olmak üzere uluslararası insan hakları kurumlarını ve kamuoyunu harekete geçirmek için KCDK-E’nin başlatacağı süresiz dönüşümsüz açlık grevini desteklemek için Aydın, akademisyen ve gazetecilerden oluşan Ahmet Nesin(gazeteci) Pınar Aydınlar(sanatçı), Filiz Kocali(siyasetçi/gazeteci), Veysi Sarisözen(gazeteci), Utku Sayın(barış akademisyeni), Aziz Tunç(yazar), İbrahim Çiçek(gazeteci), Füsun Erdoğan(televizyoncu), Demir Çelik(HDK-A Es sözcüsü) içinde yer alacağı bir grupta dayanışma amaçlı süreli dönüşümlü açlık grevine destek amacıyla katılacaklardır.

KCDK-E olarak başta Kürt halkı olmak üzere, insanlıktan yana olan sosyalist, demokrat devrimci ve aydınları 13 Nisan Perşembe günü saat 13.00’de yapılacak açlık grevini desteklemek için başlangıç mitingine katılmaya ve dünyanın her yerinde cezaevleri direnişini sahiplenmeye çağırıyoruz.

12 Nisan 2017

KCDK-E/ Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi