Faşistler silahlanıyor

966

Federal Hükümetin verdiği bilgiye göre Almanya’da aşırı sağcılar silahlanırken, mültecilere yönelik saldırılar da arttı.

Federal Hükümetin verdiği bilgiye göre Almanya’da aşırı sağcılar silahlanırken, mültecilere yönelik saldırılar da arttı.

Sol Parti Federal Meclis Grubu’nun soru önergesini yanıtlayan Federal Hükümet, Almanya’da silahlı aşırı sağcı sayısını 750 olarak açıkladı.

2014 yılında silahlı aşırı sağcı sayısı 400 iken, bugünlerde 750’ye çıkması endişelere yol açtı. Federal hükümetin cevabında diğer bir çarpıcı bilgi de aşırı sağcıların geçen yıl 12 kez yurt dışına gidip silah eğitimi yapmaları oldu.

Sol Partili Federal Meclis milletvekili Martina Renner, aşırı sağcıların sayısının ve karıştıkları eylemlerin artmasını endişe verici olarak değerlendirirken, aşırı sağ ile mücadele için yeni bir güvenlik konseptine ihtiyaç duyulduğuna işaret etti.

Renner, tek artışın silahlanmada olmadığına da dikkat çekiyor.

Mültecilere saldırı arttı

Geçtiğimiz yıl, mülteciler ve mülteci yurtlarına yönelik silahlı saldırılarda da artış yaşandı. 2015’te 30 saldırı düzenlenirken, 2016’da silahlı saldırı sayısı 79’a yükseldi. Bu saldırılarda tabancalar, yarı otomatik silahlar ve kurusıkı tabancalar kullanıldı.