Êzidîler de 4 Kasım’da Düsseldorf’ta buluşacak

639

NAV-YEK, tüm Êzidîleri Öcalan için 4 Kasım’da Düsseldorf’ta buluşmaya çağırdı.

Êzidî Dernekleri Birliği Merkezi (NAV-YEK), 4 Kasım yürüyüşüne ilişkin bugün yazılı açıklama yaptı.

Öcalan’ın üzerindeki ağır tecrit koşullarına dikkat çekilen açıklamada, “Hayatından endişe etmekteyiz. Bu da tüm halkta infial yaratmıştır” denildi.

Öcalan’ın Ortadoğu halklarının önderi olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Düşünce ve mücadelesiyle dünya çapında tanınmıştır ve etki alanı da genişlemektedir. Dolayısıyla Önderimiz üzerinde uygulanan bu kirli ve insanlık dışı yaklaşımlar, infial alanını büyütmekte, rahatsız olan toplumsal alanı daha da genişletmektedir” diye belirtildi.

‘BİZİ HERKESTEN ÖNCE ÖCALAN DÜŞÜNDÜ’

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Hiç kuşku yok ki, Recep Tayyip Erdogan hükûmetinin, Önderimiz Abdullah Öcalan üzerinde uyguladığı bu baskı ve işkence sisteminden en fazla rahatsız olan ve daha da rahatsız olması gereken Êzidî halkımızdır. Çünkü her kesimden önce -hatta biz Êzidîler de dahil olmak üzere, halkımıza karşı uygulanabilecek soykırımı görmüş, herkesi uyarmış ve göreve bile davet etmişti. Israrla, avukatları ve yanına giden siyasi heyet ve aile fertleri aracılığıyla, seneler önce, defalarca haber gönderdi, uyarılar yaptı ve adeta herkesi, tedbir geliştirmeye zorluyordu. Ama maalesef onun o yüce öngörüsü ve uyarıları yeterince dikkate alınmadı ve yeterince tedbir geliştirilmedi. Ve bilindiği gibi o çok acı 73. Soykırım Fermanı Êzidî halkımız üzerinde uygulanmaya konuldu. Ancak geç de olsa, yine onun düşünceleri doğrultusunda bir direniş geliştirildi ve ancak onun sayesinde önemli bazı değerler kurtarılıp savunulmaktadır. Şengal ve çevresindeki bazı kazanımlar bunun sayesindedir.

‘ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN YÜRÜYÜŞE KATILALIM’

Bu bilinç çerçevesinde, tüm halkımıza çağrımız; herkesten daha fazla bize yakın olan Önderliği, kendi Önderi olarak görüp sahiplenmeli, özgürlüğü için ne gerekiyorsa onu yapmalı ve nerede olursak olalım, mücadele etmeliyiz. Kuşkusuz, başta Avrupa’nın her yerinde yaşayan halkımızın, 4 Kasım’da Düsseldorf’ta, Önder Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü esas alan merkezi yürüyüşe katılmalarını bekliyoruz.”

NAV-YEK, açıklamasının sonunda Dünya Kobanê Günü’nü de kutladı.