Eutelsat’a karşı herkes eyleme!

737

Avrupa’da Eutelsat’ın kararına karşı ayağa kalkan Kürtleri temsil eden KCDK-E Eş Başkanı Yüksel Koç tüm kesimleri eylemlere çağırdı.

Eutelsat tarafından Kürt televizyonlarının yayını durdurma girişimine karşı KCDK-E’nin başlattığı kampanya eylemlerle devam ediyor. Eşbaşkan Yüksel Koç “Eutelsat’a karşı bütün kesimler harekete geçmeli. Bu haksız kararı ancak bu şekilde durdurabiliriz” çağrısında bulundu.

Avrupa Kürdistanlılar Toplum Kongresi (KCDK-E), Eutelsat’ın Stêrk Tv, News Cannel ve Ronahi Tv gibi Kürt kanallarını yayını durdurma istemine karşı başlattığı kampanya çeşitli eylem ve tepkilerle sürüyor. Kampanyaya ilişkin ANF’ye bilgi veren KCDK-E Eşbaşkanı Yüksek Koç, Eutelsat’ın bu kararını vicdan ve ahlak sahibi hiçbir insanın kabul etmeyeceğini belirterek “Kampanyamız 3 ayak üzerinde yürütülecek, imza kampanyası, diplomatik girişimler ve toplumsal eylemler” dedi.

‘EUTELSAT DAİŞ ZİHNİYETLİ AKP İLE İŞBİRLİĞİ YAPIYOR’

KDCK-E  Eş Başkanı Yüksel Koç, Kürt halkına karşı bir soykırım politikası yürütüldüğünü vurgulayarak, “AKP-MHP faşist bloku özellikle Kürt halkına karşı bir soykırım yürütüyor. Referandumdan sonra AKP Şengal ve Rojava’ya saldırarak, Kürt düşmanlığı üzerinde siyaset yürütmeye çalıştı. Bu da tutmayınca Kürt basınına saldırdı. Çünkü bu çirkin saldırıları deşifre eden Kürt basınıdır. Bunlarda Fransa şirketi Eutelsat ile kirli çıkar ilişkilerini kullanarak, Kürt basını özgür basını kapatmaya çalışıyor. Eutelsat, DAİŞ zihniyetli AKP’nin talimatını yerine getirerek, buna hizmet ettiğini gösteriyor. AKP hükümeti, Rojava’ya saldırmasının nedeni giderek Rakka’da sıkışan DAİŞ’e alan açmaktır. Çünkü DAİŞ’in bitmesi demek Türkiye’nin Ortadoğu’da olmaması anlamına geliyor. Eutelsat da bu kararla buna hizmet ediyor” dedi.

Türkiye’de Kürtler, Aleviler, Lazlar, Çerkezler, Ermeniler, Asuri-Süryaniler olmak üzere bütün azınlıkların sesi özgür basın olduğunu belirten Koç, “Stêrk, News Cannel bütün ötekilerin sesidir. Onun için kapatılmak isteniliyor. Yine Ronahi Tv, Rojava’nın sesidir.  Erdoğan’ın talimatıyla Eutelsat tarafından kapatılmak istenmesi hiç bir vicdan ve ahlak  sahibi insanın kabul etmeyeceği bir şeydir” şeklinde konuştu.

Bu karara karşı KCDK-E olarak kampanya başlattıklarını ifade eden Yüksel Koç, şunları söyledi:” Bu kampanyayı 3 ayak üzerinden yürütüyoruz.

Birincisi imza kampanyası. Bu imza kampanyası, bizim oluşturduğumuz Eutelsat protesto web sayfasına geliyor. Aynı zamanda bu Eutelsat merkezine gidiyor. İki gündür devam ediyor. Şimdiye kadar 2 bin civarında imza toplatıldı. Bu kötü bir rakam değil ama yeterli de değil. Onun için bütün yöneticilerimiz ve çalışanlarımız imzalamalı ve her kesin de imzalaması için çalışmalar yürütülmeli.

İkincisi de toplum merkezlerimizin bulunduğu bütün ülkelerde, 3 günden  beri basın kuruluşlarını, sendikaları, siyasi partileri hepsini tek tek ziyaret edip dosyalar sunuyorlar.  Amaç Eutelsat’ın bu kararı geri almasıdır.

Üçüncüsüyse bütün bunların yanı sıra toplumsal etkinliklerdir. Şunda toplum merkezlilerimizin olduğu yerlerde kitle eylemleri yapılıyor. Protesto etkinliklerimiz Eutelsat’ın olduğu 4 merkezde yoğunlaşıyor. Fransa’nın başkenti Paris, İtalya, Almanya’nın Köln ve İngiltere’de bulunan Eutelsat’ın önünde bu karar değiştirilene kadar çadır eylemleri yapıyorlar. Bir değer kitlesel eylemlerin önemlisi de 9 Mayıs’ta Paris’te Eutelsat önünde, yazar, aydın, gazeteci  ve akademisyenlerin katılımıyla kitlesel bir protesto gösterisi yapılacak. Yine 13 Mayıs’ta bütün Avrupa’da gösteriler olacak. Almanya’nın Berlin, Düsseldorf, Hamburg, Hannover, Stuttgart, Frankfurt’ın yanı sıra, Belçika, Hollanda, İsviçre, Avusturya, Fransa, Kanada ve Japonya’da olacak.”

Koç, bunların yanı sıra sosyal medya üzerinde açılan hesaplarla da bu kampanyanın devam ettiğini söyledi.