Eutelsat’a Brighton ve Roma’da protesto

709

Fransız uydu şirketi Eutelsat’ın 3 Kürt televizyonunun yayınlarını durdurma kararı Birleşik Krallık ve İtalya’da protesto edildi.

Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren Sussex Demokratik Kürt Halk Meclisi öncülüğünde Brighton kentinin en işlek caddesinde bir araya gelen Kürdistanlılar, Eutelsat ve Türk devletinin işbirliğini protesto etti.

Üç televizyonun yayınlarını durdurma kararına tepki gösteren eylemciler, Kürt medyasının yanında olduklarını ve basının özgürlüğünün toplumun özgürlüğü olduğunu belirttiler.

“Kürt medyası susturulamaz ve karartılamaz” diyen eylemciler sık sık Erdoğan ve Eutelsat arasındaki suç ortaklığını kınayan sloganlar attı ve bildiriler dağıttı.

İtalya’nın başkenti Roma’da da Kürtler ve İtalyan dostları aynı amaçla organize ettiği “durma” eylemi üçüncü ve son gününde devam etti.

İtalya’daki Eutelsat yetkilileri ile görüşen Ararat Kürt Kültür Derneği Yöneticileri, Kürt televizyonlarının karartılamayacağını belirtti.

Alınan bilgilere göre dernek yetkililer görüşmede şunları ifade etti: “Barbar DAİŞ ve Diktatör Erdoğan karşı özgürlük mücadelesinde taviz vermeyen Kürt kanallarıdır. Bu televizyon kanalları Kürt halkının sesi ve onurudur. Bu tutumunuzdan bir an önce vaz geçmenizi bekliyoruz.”