Eutelsat Oslo’da protesto edildi

792

Avrupa kurumu olan Eutelsat’ın Kürt televizyonlarının yayınlarını durdurma kararı Norveç’in başkenti Oslo’daki Fransa konsolosluğu önünde Stêrk TV çalışanları ve halk tarafından protesto edildi.

Konsolosluk önünde toplanan eylemciler, “Medyaya özgürlük”, “Düşünceye Özgürlük” pankartları taşıyarak sık sık “Diktatör Erdoğan”, “Diktatörü destekleme” sloganları attı.

Kürt Medya ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ramin Mamedi de eylemde Kürtçe ve Norveççe hazırlanan basın açıklamasını okudu.

Mamadi, Eutelsat’ın insan hakları ve uluslararası temel hak ve özgürlükleri ayaklar altına aldığını belirterek bu kurumun AKP hükümetiyle kirli pazarlıklar içinde olduğunun altını çizdi.

Mamedi, Fransız şirketi olan Eutelsat’ın Kürt televizyonlarının kapatılmasına yönelik bu kararına son verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Mamedi, ANF’ye yaptığı açıklamada Pazartesi günü Norveç Dışişleri bakanlığından bir heyetle görüştüklerini ve onları konuyla ilgili bilgilendirdiklerini söyledi.

Norveçli heyet konuyu takip ettiklerini aktaran Mamedi, ama Norveç’in bu konuda yapabileceği pek bir şey olmadığını çünkü Norveç’in Kürt televizyonlarıyla bir sorununun olmadığını ifade etti.

Mamedi, vakıf olarak Norveçli ve uluslararası medya kuruluşlarına konuyla ilgili Norveççe ve İngilizce mektuplar ve mailler de gönderdiklerini söyledi.

Saat 12:00’da başlayan protesto eylemi yaklaşık bir saat sürdü.