Eutelsat önünde ‘Med Nuçe’ eylemi: Sesimizi kısamazsınız!

760

Başkent Paris’teki Eutelsat binası önünde bir araya gelen Kürtler ve dostları, Med Nuçe TV’nin yayınlarının durdurulmasını protesto etti.

Fransa’nın başkenti Paris’te, Türk devletinin baskısıyla Eutelsat tarafından Med Nuçe televizyonunun yayınlarının durdurulması protesto edildi.

Fransa Demokratik Kürt Konseyi’nin (CDK-F) çağrısıyla Paris’te bulunan Eutelsat binası önünde düzenlenen eyleme, Paris ve çevresindeki DTKM’ler, Paris Pir Sultan Abdal Dergahı, ACTİT, ODAK dergisi gibi kurumlar da katılım sağladı.

Yüzlerce Kürdistanlı ve dostlarının da destek verdiği eylemde, “Eutelsat Erdoğan ile birlikte” yazılı pankart açıldı. Eyleme katılanlar, Med Nuçe TV’nin yanı sıra yine kapatılan Zarok TV, TV 10’un logolarının bulunduğu dövizleri taşıdı.

BİNGÖL: HER GÜN EYLEMDE OLACAĞIZ

CDK-F Eşbaşkanı Vedat Bingöl, eylemdeki konuşmasında, Türk devletinin RTÜK aracılığıyla Eutelsat’a yolladığı talimat ile Med Nuçe’nin yayınlarının durdurulmasına tepki göstererek, “Faşist Türk devleti ile Eutelsat’ın kirli ilişkisi açığa çıkarılmıştır. Alınan bu kararı kesinlikle kabul etmeyeceğiz ve Eutelsat kararından dönene kadar her gün eylemsellik halinde olacağız” dedi.

CEYLAN: SAHİP ÇIKALIM

KCDK-E Divan Kurulu Üyesi Murat Ceylan ise şunları söyledi: “Dört parça Kürdistan’da çok kapsamlı saldırıların yaşandığı bu dönemde, faşist Türk devletinin Kuzey Kurdistan’da ve Türkiye’de yayın yapan Kürt, Alevi ve emekçilerin sesi olan televizyon kanallarını karartması ve Med Nuçe yayınlarının kapatılmasını istemesi çok büyük katliamların yapılacağı olarak algılanmalı. Eutelsat da olası katliamlarda suç ortağı olacaktır. Avrupa’da ve Fransa’da yaşayan Kürdistan halkı ve dostlarını televizyon  kanallarına sahip çıkarak direnmeye çağırıyorum.”

Eylem Alevi, sol-sosyalist ve devrimci hareketlerin temsilcilerinin konuşmalarıyla devam etti. Konuşmacıların ortak mesajı ise “Sesimizi kısamazsınız, direneceğiz ve kazanacağız” şeklinde oldu.
Yaklaşık iki saat süren miting, Türkiye ve Avrupa’nın kınandığı sloganlarla son buldu.