Eutelsat ile Türk devletinin işbirliği protesto edildi

620

Fransız uydu şirketi Eutelsat’ın 3 Kürt televizyonunun yayınlarını durdurma kararı Amsterdam ve Paris’te protesto edildi.

AMSTERDAM

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da Fransız uygu şirketi Eutelsat ile Türk devletinin kirli çıkar ilişkileri sonucu 3 Kürt televizyon kanalının yayınlarını durdurma kararı gerçekleştirilen bir eylemle protesto edildi.

Hollanda gazeteleri De Volkskrant Het Parool ve Trouw’un önünde bir araya gelen eylemciler, gazetelerdeki bir yetkili ile kısa bir görüşme yaparak dosya sundular.

Eylemciler, görüştükleri yetkiliye devletler arasındaki kirli çıkar ilişkilerini kıracak olanın halkların mücadelesi olduğunu ve Kürtlerin direnişi büyüterek Kürt televizyon kanallarının kapatılmasına izin vermeyeceklerini, ifade ettiler.

Eutelsat’ı protesto eden eylemciler Stêrk TV, Ronahî TV ve News Channel televizyon kanallarının logolarının bulunduğu bir pankart açtılar ve çok sayıda bildiri dağıttılar.

PARİS

Paris’in Villeneuve Saint Georges banliyösünde Türk devletinin talebiyle Fransız uydu şirketi Eutelsat’ın Kürt televizyon kanallarının yayınlarının durdurma kararı gerçekleştirilen bir eylemle protesto edildi.

Villeneuve-Saint-Georges belediyesi önünde yapılan eylemde AKP Eutelsat kirli işbirliğini içeren bildiriler dağıtılarak “Erdoğan diktatör Eutelsat destekçisi”, “Erdoğan Eutelsat sansürüne hayır” sloganları atıldı.

Eylem Villeneuve-Saint-Georges Demokratik Kürt Toplum Merkezleri (DTKM) Eş Başkanı Mahmut Han’ın Fransa’da yaşayan tüm Kürdistanlıların televizyon kanallarına sahip çıkma çağrısında bulunmasının ardından sona erdi.