Eutelsat binasına Med Nuçe afişleri asıldı

1146

Fransa’nın başkenti Paris’te uydu şirketi Eutelsat’ı protesto eyleminin üçüncü gününde, bina duvarına Med Nuçe afişleri asıldı. Eylemciler, Kürt televizyonlarının yayınını durduran Eutelsat’ı bu kararı geri almaya çağırdı.

Paris’te Pazartesi gününden beri, Eutelsat binası yakınında çadır eylemi düzeneniyor. Her gün saat 11.00 ile 15.00 arasında kurulan çadırda, Eutelsat’ın Med Nuçe ve Newroz TV yayınlarını durdurması protesto ediliyor.

Med Nuçe’nin yayınları 3 Ekim’de, Newroz TV’nin ise 11 Ekim’de Türk devletinin talebi üzerine hukuksuz bir şekilde durdurulmuştu.

Bildirilerin dağıtıldığı ve eylemin amacına ilişkin kamuoyunun duyarlı kılınmaya çalışıldığı eylemin üçüncü gününde, bir grup eylemci Eutelsat binasının önüne gitti.

Aralarında Avrupa Kürt Demokratik Toplum Kongresi (KCD-E) Başkanlık Divanı üyesi Murat Ceylan’ın da bulunduu eylemciler, ellerindeki afiş ve dövizlerle Eutelsat’ın kapısına giderek tepkilerini dile getirdiler.

Eylemciler, binanın duvarına Med Nuçe logolu bir afiş ile, «Med Nuçe Kürt halkının sesidir susturamazsınız » yazılı bir döviz astı. Binanın girişinde yere de dövizler bırakıldı.

Eylem sırasında ANF’ye konuşan Murat Ceylan, « Eutelsat’ın Med Nuçe ve Newroz TV yayınlarını durdurma kararını kınıyoruz » dedi. Bu kararın Eutelsat’ın Türk devleti ile kirli işbirliğini ortaya koyduğunu ifade eden Ceylan, Türkiye’de ve Avrupa’da yayınları durdurulan özgür basının Kürt halkının sesi olduğunu kaydetti.  Ceylan,  « Biz diktatör Erdoğan’ı, kirli kurumu RTÜK ve kirli işbirlikçisi Eutelsat’ı her yerde teşhir edeceğiz » diye konuştu.

Ceylan, 26 Ekim’de Paris Ticaret Mahkemesi’nde görülecek olan Med Nuçe duruşmasını da hatırlatarak, « Halkımız kendi sesine daha güçlü bir şekilde sahip çıkmalı » çağrısında bulundu.

Med Nuçe, Eutelsat’ın yayın durdurma kararına karşı suç duyurusunda bulunarak, ihtiyati tedbir kararı alınmasını istemişti.