Essen’de ‘Türkiye’de demokratlığın sonu’ konulu panel

1093
ANF Images

Almanya’nın Essen kentinde Die Linke’nin organize ettiği panelde konuşan Sarıyıldız, “Erdoğan/AKP beraber yaşama zeminini boşa çıkarttı” dedi.

Alman Sol Parti’nin (Die Linke) organize ettiği ‘Türkiye’de demokratlığın sonu’ konulu bir panel düzenlendi. Panelde HDP Milletvekilli Faysal Sarıyıldız bir konuşma yaparken, MdB Lie Linke milletvekili Andrej Hunko ve Essen Navend Halk Meclisi Eş Başkanı Yılmaz Gültekin de moderatörlüğünü yaptı.

Panelde konuşan Sarıyıldız, Kürt siyasetinin 40 senelik bir siyaset olduğunu ve hep kardeşlik ve beraber yaşama ön planda olduğunu söyledi. Demokrasi ortamının sağlanması içinde çok çaba harcadıklarını vurgulayan Sarıyıldız, “Erdoğan/AKP beraber yaşama zeminini boşa çıkarttı, şu an Türkiye’de kardeşlik anlayışı kalmamış, İstanbul’da öldürülen bir gencin Kürtçe konuşması bunu bir örneğidir, Van’da bir evli kadın eviyle birlikte yakıldı, Diyarbakır’da 75 yaşındaki kadın öldürüldü devlet bunu açık bir şekilde yaptığını söylüyor. Kardeşlik zemini ortadan kalktı ama her şeye rağmen biz Kürt siyaseti olarak demokrasiyi barışı savunmaya devam edeceğiz. 7 Haziran seçimlerinde %13 oy aldık ve AKP tek başına iktidar olamadı CHP ve MHP yeteri kadar muhalefet yapmadılar” dedi.

AKP / Saray’ın Kürdistan’daki baskılarına ise Cizre örneğini gösteren Sarıyıldız, Cizre’de siyaset yapanların yüzde 70’inin tutuklanmış ya da öldürülmüş, ya da göç ettirilmiş olduğunu söyledi.

Die Linke milletvekili Andrej Hunko da parti olarak Türkiye’de bir dizi araştırma yaptıklarını, HDP ile çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

5 sene önce PKK’nin tabu olarak görüldüğünü de vurgulayan Hunko, Kürt halkına Rojava devrimi ile başlayan bir sempatinin geliştiğini belirtti.

7 Haziran seçimlerinde Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Erdoğan’ı ziyaret ederek, açık bir şekilde destek vereceğini açıkladığını sözlerine ekleyen Hunko, “Erdoğan Merkel arasında olan bir antlaşma var İncirlik ve Maraş’taki Alman üssü.

Erdoğan’ın profili Alman halkın gözünde %95 kötü. Kürt sorunuyla ilgili parti olarak çalışmalarımız olacak ve bu baskının durması için çaba sarf edeceğiz çünkü ciddi bir soykırım var” diye konuştu.