Eski bakan: Kürtlerin gösterilerini yasaklamak suçtur

381

Almanya’nın eski içişleri bakanlarından Gerhart Baum, son dönemlerde polisin Kürtlere karşı sıkça sergilediği tavrı eleştirdi. Polisin Kürtlerin getirdiği yasaklara ilişkin konuşan Baum “Önceden gösterileri yasaklamak anayasaya aykırıdır” dedi.

Alman devlet televizyonu ZDF’de dün akşam yayınlanan “Monitor” programında Alman polisi ve içişleri bakanlığının Kürtlere yönelik son dönemlerde sertleşen siyaseti ele alındı. “Topyekûn şüpheli: Almanya’da yaşayan Kürtler” başlığını taşıyan programda özellikle YPG bayraklarına yönelik getirilen yasaklar eleştirildi.

Programda, Bayern eyaletinin televizyon-radyo kuruluşu BR’nin YPG yasağına ilişkin yaptığı haberin linkini sosyal medya hesabında paylaştığı için hakkında soruşturma kararı alınan Alman müzisyen Johannes König’ün hikayesi ekranlara taşındı.

YPG’ye yönelik getirilen yasakların Türk dış işişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun geçtiğimiz Ocak ayında Almanya’ya yaptığı ve gazeteci Deniz Yücel’in serbest bırakılmasının önünü açan ziyaretinden sonra artırıldığına dikkat çeken program “Türkiye’nin Kürtlere ve YPG’ye karşı tavır alın talebi açıkça federal hükümet tarafından yerine getirilmiştir” yorumu yaptı.

11 Mart 2018 günü ilk olarak ANF’nin deşifre ettiği İçişleri Bakanlığı’nın Kürtlere yönelik yeni genelgesinin de ele alındığı programda Almanya’nın eski içişleri bakanlarından Gerhart Baum da görüş belirtti.

ESKİ BAKAN: YPG BAYRAKLARI YASAKLANAMAZ

Programa konuşan Almanya’nın eski içişleri bakanlarından Gerhart Baum ise YPG’nin yasaklanmadan bayraklarının yasaklanmasının yasalara aykırı olduğuna dikkat çekti. Polisin ve içişleri bakanlığının tavrını eleştiren Baum “YPG’nin bayrağından önce YPG’nin yasaklanması gerekiyor, fakat bunun da sonuçlarının olabileceği için YPG yasaklanmıyor” diye konuştu.

Hür Demokratlar Partisi (FDP)’li politikacı eski bakan “Başka isimler adı altında olsa bile PKK propagandası yapılacağı” şüphesiyle gösterilerin yasaklanmasının önünü açan 29 Ocak 2018 tarihli İçişleri Bakanlığı’nın genelgesini sert şekilde eleştirdi.

Almanya’da gösteri hakkı çok geniş olduğunu ve yasalarla garanti altına dikkat çeken eski bakan Baum “Şayet bir gösteride şiddet olacağı şüphesi taşınıyorsa bile o gösteriye izin verilmeli. Daha gerçekleşmeden bu gösteriyi yasakların çerçevesine alıp yasaklamak anayasaya aykırıdır” diye konuştu.