Eşbaşkanların Öcalan nöbeti 5’inci günündeydi

584

Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi (KCDK-E) ve bileşenlerinin Fransa’nın Strasbourg kentinde Kürt Halk Önderi Öcalan için tuttukları nöbet beşinci gününde.

5 yıldır aralıksız devam eden ve ‘Özgürlüğü Özgürlüğümüzdür’ şiarıyla düzenlenen Öcalan’a Özgürlük Nöbeti’ni bu hafta KCDK-E bileşenlerinin eşbaşkanları sürdürüyor.

Pazartesi nöbeti devralan eşbaşkanlar, bugün de çok sayıda bildiri dağıtarak yerel halkın ve turistlerin yoğun ilgisini çekti.

Sabahın erken saatleerinde bir araya gelen eylemcileri Strasbourg, Kehl ve Basel’de yaşan Kürt halkı ziyaret etti. Kürdistanlılar, eşbaşkanların eylemine desteklerini vurguladılar.

DİPLOMASİ VE ALEVİLİK ÜZERİNE SEMİNERLER

Avrupa Konseyi (AK) önünde eylem alanında dün verilen ‘Demokratik İslam’ seminerinin ardından bugün de sabah saatlerinde ‘Demokratik Ulus ve Diplomasi’ başlıklı bir seminer verildi.

Seminer HDP Avrupa Konseyi Temsilcisi Fayik Yağızay tarafından verildi.

Öğleden sonra ise eylemciler FEDA temsilcilerinden Mehmet Sürmeli’nin vermiş oluduğu ‘Demokratik Ulus ve Alevilik’ konulu bir  semineri dinledi.

34 ÜLKENİN TEMSİLCİLİĞİNE MEKTUP GÖNDERİLDİ

Öte yandan KCDK-E eşbaşkanlarından Yüksel Koç, ajansımız ANF’ye konuşarak , kendilerinin KCDK-E olarak Avrupa Konseyi’nde daimi temsilcilikleri bulunan ülkelere mektup gönderdiklerini ve görüşme talep ettiklerini bildirdi. Mektubun içeriğinin eylemin amacını anlattığını beliren Koç, Avrupa Konseyi’nin 34 daimi üyesinden de görüşme talep ettilerini dile getirdi.

Koç, Pazartesi günü de CPT ile saat 14:30’da görüşeceklerini söyledi.

AZAD BİKE YÜRÜYÜŞLERİNE KATILIM ÇAĞRISI

Eyleme katılan KCDK-E eşbaşkanı Fatoş Göksüngür, yarın Ciwanên Azad ve Jinên Ciwanên Azad öncülüğünde ‘Azad Bike Kampanyası’ çerçevesinde yapılacak olan Öcalan’ özgürlük yürüyüşlerine katılım çağrısı yaptı.

Göksungur, tüm KCDK-E bileşenlerine seferberlik ruhu ile katılmaları ve Kürt halkının, kadınların, tüm inanç ve kimlikler ile Ortadoğu’nun özgürlüğünün Öcalan’ın özgürlüğüne bağlı olduğunu söyledi.

Eylemlere katılımın önemine dikkat çeken Göksüngür, “Çocuk, yaşlı, kadın, genç, herkes alanlarda Başkan Apo’nun özgürlüğünü haykırmalıdır. Başkan Apo’nun özgürlüğü boynumuzun borcudur. Yurtseverliğin ve onurun ölçüsü de Başkan Apo’yu sahiplenmekten geçer” dedi.

Eylemin 5. günü dağıtılan bildirilerle sona erdi.

Hafta sonu oldukça geniş katılımlı ziyaretlerle devam edecek nöbet eylemi kapsamında Pazartesi günü kitlesel bir miting yapılacak.