Erdoğan’ın casus imamları panikte!

591

Almanya’daki cami, okul ve cezaevlerinde MİT’e çalışan ve casusluk faaliyetlerinin deşifre olmasından korkan DİTİB üyesi imamlar güvenlik soruşturmalarını kabul etmeyerek görevlerini bırakıyor.

AKP rejiminin Almanya’daki önde gelen kuruluşlarından biri olan Diyanet İşleri Türk- İslam Birliği (DİTİB)’in MİT’in bir şubesi gibi çalıştığının tespit edilmesinin ardından, bu kuruluşun çalışmaları mercek altına alınmıştı.

Ajanlık faaliyetlerinin basın ve kamuoyuna yansımasına rağmen DİTİB’e bağlı imamlar, Almanya’daki camilerin yanı sıra hala okullarda din dersi ve cezaevlerinde mahkumlara Müslümanlara din hizmeti veriyor.

Almanya’nın en büyük eyaleti Kuzey Ren Vestfalya (NRW)’de geçtiğimiz Mayıs ayında göreve gelen eyalet adalet bakanı Peter Biesenbach, özellikle cezaevlerinde çalışan DİTİB’li imamların güvenlik soruşturmasından geçirilmesi talimatı vermişti. Soruşturmalar iç istihbarat kurumu Anayasayı Koruma Örgütü tarafından yürütülecekti.

Ancak casusluk faaliyetlerinin ortaya çıkmasından korkan DİTİB’li imamların güvenlik soruşturmasını kabul etmeyerek, ardı ardına görevlerini bıraktığı öğrenildi. İk yıl öncesine kadar sadece NRW eyaletindeki 36 cezaevinden 117’desinde imamlar görevliyken, bu rakam DİTİB’li imamların görevi bırakması yüzünden 25’e düştü.

DİTİB’İN SADECE 4 İMAMI ‘TEMİZ’ ÇIKTI!

NRW Eyalet Meclisi’nin Adalet Komisyonu’na bilgi veren bakan Biesenbach, bu imamlardan  sadece dördünün DİTİB üyesi olduğunu belirtti. Adalet Bakanlığı sözcülüğü ise sadece bu dört imamın güvenlik soruşturmasını kabul ettiğini ve yapılan incelemenin ardından görevlerini sürdürmeleri önünde bir engel olmadıklarını tespit ettiklerini bildirdi.

Türk imamlarının görevlerini bırakması yüzünden NRW’deki 36 cezaevinden sadece 18’de Müslüman mahkumlara dini hizmet veriliyor. NRW’deki 16 bin 500 tutuklu ve hükümlünün yüzde 35’i yabancı kökenli. Cezaevlerinde görev yapmak isteyen imamlara ise saat başı 20 Euro para veriliyor.

Geçtiğimiz Ağustos ayında ise Dortmund kentinde bulunan ve NRW’nin en büyük cezaevlerinden biri olan “Lübecker Hof” isimli cezaevinin idaresi kendi inisiyatifini kullanarak 4 DİTİB’li imamı cezaevine almamaya karar vermişti.

İMAMLAR ‘RADİKAL DEĞİLİM’ DİYEMİYOR!

Ceazevi idaresi her 4 Türk imamdan “radikal kişi ve örgütlerle bağlantım yok” şeklinde hazırlanan evraklara imza atmasını istediği, bu imamların bunu red ettiği belirtilmişti. Aynı şekilde Rheinland Pfalz Eyaleti de DİTİB imamlarının cezaevlerinde hükümlü ve tutukluları ziyaret etmesine karşı çıkıyor.

Almanya’daki skandalın bir benzeri de İsviçre’de de yaşanmıştı. Burada da Müslüman mahkumlara dini hizmet vermek amacıyla cezaevlerinde görevlendirilen imamların devletin güvenlik kontrolünden geçirilmeden işe alındıkları ortaya çıkmıştı.