Erdoğan rejimi Almanya’ya gönderdiği öğretmenleri özel seçiyor!

700

Almanya’daki okullarda verilen Türkçe ana dil dersleri için Erdoğan rejiminin son bir yılda gönderdiği öğretmenleri özel seçtiği ortaya çıktı.

Türk milliyetçiliği ve Erdoğan rejiminin propagandası yapılan Türkçe dersler sıkça gündeme gelmesine rağmen ne müfredatı değişiyor, ne de Almanya kendi öğretmenlerini yetiştiriyor.

Almanya kendi ülkesinin içinde aktif olan Erdoğan rejimin uzun elinden bir türlü kurtulamıyor. Almanya’da MİT’in şubesi gibi çalışan ve güvenlik birimlerinin yakın takibinde olan Türk Diyanet kurumu DİTİB’ imamları ardından şimdi de Türk devletinin gönderdiği öğretmenler tartışması başladı.

Almanya’da Türkiye kökenli göçmen çocuklar için Türkçe dersi veren öğretmenlerin önemli bir kısmı Türkiye’den geliyor. ‘Konsolosluk öğretmeni’ denilen bu öğretmenler, Alman okullarında ders vermelerine karşın Alman Milli Eğitim Bakanlığı’na ve eyalet yönetimlerine denetimine tabi değil.

Son yıllarda Türkiye kökenli göçmen çocuk sayısının artması yüzünden Türkçe ders verilen okul sayısı artınca, öğretmen ihtiyacı sorunu da arttı. Alman hükümetinin Türkçe öğretmen bulamaması yüzünden ise birçok kentteki okullarda konsolosluğun görevlendirildiği öğretmenler devreye giriyor. Almanya çapında bu şekilde Türk Milli Eğitim Bakanlığı’nın memuru olan öğretmenlerin ders verdiği çocuk sayısı 30 bin civarında.

BERLİN’DEKİ BÜTÜN OKULLARA KONSOLOSLUĞA EMANET!

Özellikle Türkiyeli göçmen nüfusunun yoğun yaşadığı Berlin’deki bütün okullarda konsolosluk öğretmenlerinin Türkçe dersi vermesi ve bu öğretmenlerin direk Türkiye’den gönderilmesi tartışmalara neden oldu. Berlin’de 3 bin çocuğa ders veren bu öğretmenlerin kullandığı müfredatta da Türk milliyetçiliğinin propagandasını yapıldığı belirtiliyor.

Berlin eğitim senatosunun incelediği müfredatta “Ne mutlu Türküm diyene”, “Türkiye’de yaşayan herkes Türktür” gibi ırkçı ifadelerin yer aldığı öğrenildi. Berlin Eyaleti SPD Grubu’nun eğitim sözcüsü Maja Lasic müfredatın baştan sona sorunlu olduğunu belirtti.

Berlin Eyaleti eğitim sözcüsü Mark Rackles de Türkçe eğitim müfredatı için “açıkça milliyetçilik” yapılıyor. “Tagesspigel” gazetesi ise 15 Temmuz darbe girişimin ardından Türk hükümetinin Almanya’ya gönderdiği Türkçe öğretmenleri özel seçtiğini bildirdi.

ALMANYA KENDİ ÖĞRETMENİNİ YETİŞTİREMİYOR

Öğretmenlerin dikkatlice incelendiği ve sadece Erdoğan rejimine ‘sadık’ öğretmenlerin Almanya’ya gönderildiği belirtiliyor. Türk hükümetinin atadığı öğretmenlerin yerine kendi öğretmenlerini yetiştirmek isteyen Almanya ise bunun için ‘acil bir eylem planı’ hazırlıyor. Konunun 12 Ekim’de toplanacak bakanlar konferansının gündemine geleceği öğrenildi.

Almanya’da Türkiye’nin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen Türkçe öğretmen sayısı 500 civarında. Geçtiğimiz aylarda bir kısmı deşifre olan MİT’in Almanya’daki casusluk ağı çerçevesinde özellikle NRW eyaletinde bu öğretmenlerin Erdoğan karşıtı velileri ihbar ettiği, çocukları muhbirliğe zorladığı ortaya çıkmıştı.