Erdoğan rejimi Alman otonom grupların hedefinde!

789

Almanya’nın Hamburg kentindeki 1 Mayıs kutlamaları sırasında yaşanan bir dizi eylemi üstlenen otonom sol grupları “Asıl hedefimiz Erdoğan rejimini protesto etmekti” açıklaması yaptılar.

Hamburg kentinde bu yıl gerçekleşen 1 Mayıs kutlamaları sırasında aralarında Deutsche Bank şubesi ile bazı Türk marketlerinin de bulunduğu birçok işyerine yönelik molotofkokteylli saldırılar düzenlenmişti.

Saldırıları üstlenen Alman otonom sol gruplar “Asıl hedefimiz Erdoğan rejimini protesto etmekti” açıklaması yaptılar. Eylemlerin “Kürt direnişiyle dayanışma” adıyla gerçekleştiğini bildiren gruplar Deutsche Bank şubesinin AKP rejimine destek verdiği için hedef alındığını belirttiler.

‘TÜRKİYE’DEKİ OLAYLARI GÖRMEMEZLİKTEN GELEMEYİZ’

Otonomu gruplar ayrıca 16 Nisan referandumu sırasında “Evet” afişlerinin asıldığı bir büfe ile sahibi AKP rejimine destek veren bir marketin de hedef alındığını bildirdiler. Hamburger Morgenpost gazetesinin de yer verdiği otonom grupların ortak açıklamasında şu görüşler yer aldı:

“Türkiye’de her gün ağırlaşan ortamı ve olayları görmemezlikten gelemeyiz. Hamburg kentinde spontane olarak gerçekleştirdiğimiz eylemler Türk devletine yönelik tavrımızın bir parçasıdır. Hedef alınan işyerleri tesadüfen seçilmemiştir.”

‘ERDOĞAN HAMBURG’A GELMESİN’

Önümüzdeki Temmuz ayında Hamburg’un ev sahipliğini yapacağı G20 liderler zirvesine de dikkat çeken otonom gruplar “1 Mayıs’taki eylemlerimiz G20 zirvesi için ısınma hareketlerimizdir” ifadesini kullandılar.

Tıpkı 1 Mayıs’da olduğu gibi Temmuz ayında da hiç tahmin edilmeyen hedeflere eylemler düzenleyeceklerini bildiren sol gruplar “Şimdiden uyarız; Erdoğan ve diğer savaş suçluları, insan hakları düşmanları Hamburg’a gelmesin” çağrısı yaptılar.

7-8 Temmuz 2017 tarihleri arasında Hamburg’da gerçekleşecek G20 zirvesine Türk cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra ABD devlet başkanı Donald Trump da katılacak.