Erdogan not welcome! Alman ve Türk Devleti arasındaki kirli ilişkileri protesto edelim!

696

28-29 Eylül tarihleri arasında T.C. Başkanı Diktatör Erdoğan Almanya’ya geliyor. İki ülke arasında yaşanan sorunların konuşulacağı ifade edilen buluşmada, Erdoğan Devlet töreniyle karşılanacak. Bu buluşma Alman Devletinin demokrasi, insan hakları, evrensel hukuk vb. gibi degerleri ayaklar altına alan Diktatör Erdoğan’a destek, demokrasiye zarar vermektedir

24 Haziran’da muhalif güçlerin baskı ve terörle susturulmaya çalışıldığı, adil koşullardan uzak gerçekleşen seçimlerle diktatörlüğünü ilan eden Erdoğan, Türkiye de tam bir faşist diktatörlük inşa etmekte.

15 Temmuz 2016 dan buyana yüzlerce basın ve yayın kuruluşu yasaklanmış, 160 dan fazla gazeteci tutuklanmış, binlerce insan sosyal medya üzerinden yaptıkları açıklamalar nedeniyle soruşturmaya tabi tutulmuş, düşünce ve basın özgürlüğü adına ne varsa yok edilmiştir. Halkların tarihini ve insanlık degeri olan doğayı  tahrip etmekte, bugün medyanın %95 diktatör Erdoğan’ın denetimindedir.

Başta HDP olmak üzere Erdoğan’a muhalif olan politik partilere yönelik baskı-terör ve susturma politikaları artarak devam etmektedir. Bugün 10 binden fazla HDP üyesi, Milyonlarca insanın oyu ile seçilen Selahattin Demirtaş, Fiğen Yüksekdağ, Gültan Kışanak, Enis Berberoğlu, Eren Erdem gibi politikacılar, milletvekilleri, belediye başkanları tutukludur. 230 bin civarında tutsağın bulunduğu hapishanelerde, siyasi tutsaklara her türden işkence uygulanmaktadır. Sağlığı bozulan tutsaklar ölüme terk edilmektedir.

Kürt Halkı’nın özgürlük mücadelesi her türden savaş aracıyla, katliamlarla bastırılmaya çalışılmakta. Milyonlarca Alevinin  inanç özgürlüğü yok sayılarak, alevi inancından insanlar üzerinde baskı ve terör sürekli artırılmakta. Türkiye halklarının demokrasi mücadelesinde kazanmış olduğu kısmi haklar bir bir yok edilerek, dinci-şeriatçı yaşam biçimi dayatılmaktadır. Kadınlara yönelik şiddet, taciz ve tecavüz her gün artmakta ve suçlular devlet tarafından korunmaktadır.  Aynı şekilde, LGBTİ’lere yönelik şiddet politikası devlet eliyle uygulanarak, yılda onlarca insan katledilmektedir.

Tayyip Erdoğan dönemi Türkiye tam bir ucuz işgücü ülkesi olmuştur. İşçilerin çalışma koşulları sürekli kötüleşmiş, taşeronluk sistematik hale gelmiş, grevler işverenler lehine sürekli yasaklanmış, iş güvencesi yok edilmiş, 16 yıldır uygulanan Neo-Liberal politikalar sonucu, her şey özelleştirilmiş ve kamu malları tekellere peşkeş çekilmiştir. AKP iktidarı döneminde 22 binden fazla işçi iş kazalarında yaşamını yitirmiştir. Sendikalar tamamen işlevsizleştirilmiş, 200 binden fazla insan kararnamelerle işini kaybetmiştir. Uygulanan ekonomik politikaların sonucu olarak, seçimlerden buyana halk %25 daha fakirleşmiştir.

İŞİD gibi gerici-cihadist örgütleri destekleyerek, saldırgan ve yayılmacı dış politikasıyla başta Suriye olmak üzere bölgenin kan gölüne dönmesinde Tayyip Erdoğan’ın rolü büyüktür. Ve savaş politikalarında ısrar etmektedir. Afrin işgal edilerek, şeriatçı güçlere teslim edilmiştir. Erdoğan bu politikalarıyla Türkiye halkları ve bölge halkları için büyük bir tehlike oluşturmaktadır.

Bizler; Almanya da yaşayan Türk-Kürt-Asuri-Ermeni-Laz-Çerkez-Arap kökeninden ve alevi-sunni -Hıristiyan-Ezidi inancından ve inanmayanlar olarak, Tayyip Erdoğan’ın faşist uygulamalarını asla kabul etmeyeceğiz. Demokrasi mücadelesi veren Türkiye halklarının yanında olacağız ve demokrasi mücadelesini tüm olanaklarımızla destekleyeceğiz. Almanya’nın Diktatör Erdoğan’ı devlet törenleriyle ağırlamasını şiddetle protesto ediyoruz. Alman halkını ve demokratik kamuoyunu Alman devletinin Erdoğan’ın suç ortağı olmasını protesto etmeye çağırıyoruz.

Almanya ve Türkiye arasında yapılacak görüşmeler de esas olarak, Almanya’nın ticari ve asgari yatırımlarının koşulları konuşulacaktır. Alman Tekellerinin daha fazla kazanması, Almanya’nın bölgede asgari ve politik etkisini artırmasının olanakları üzerinden pazarlıklar yapılacaktır.

Senelerdir Türkiye ye silah satan, Erdoğan’a kendi çıkarları için ekonomik-politik destek veren Alman devleti, Türkiye de yaşananlardan kendisini azade tutamaz. Hükümet yetkililerinin kamuoyuna insan hakları, demokrasi söylemleri dile getirip, kapılar ardında silah satışlarını- Alman tekellerinin yatırımlarına en azami kar elde etmenin pazarlıklarını yaptığı bilinmekte. Almanya Türk devletiyle iş birliği yaparak, Almanya’daki Erdoğan karşıtlarına karşı baskı ve şiddet uygulamaktadır. Özellikle de karşılıklı yapılan ziyaretlerden sonra demokratik, ilerici kurumlara yönelik saldırılar ve tutuklamalar daha da artırılmaktadır. Bunun sonucu olarak Almanya’da onlarca Türkiyeli ve Kürdistanlı ilerici insan tutuklu bulunmaktadır.

Bunun için, yerli-göçmen tüm demokrasi güçleri olarak, alman devletinin silah satışlarını durdurması, Erdoğan’a

ekonomik-politik destekten vazgeçmesi, Erdoğan’ın Almanya’daki uzantıları olan örgütlerle işbirliğine son vermesi, Almanya’daki muhalif güçler üzerindeki baskılara son vermesi için mücadele edelim. Bu mücadele Türkiye deki demokrasi mücadelesine çok büyük katkı sunacağı gibi, Diktatör Erdoğan’ın zayıflamasını da beraberinde getirecektir.

Bizler, Erdogan not welcome bileşenleri olarak, demokrasiden yana olan yerli-göçmen herkesi 29 Eylülde Berlin’de yapacağımız, Diktatör Tayyip Erdoğan’ı  ve Alman Devletinin ikiyüzlü politikalarını protesto etmek için düzenleyeceğimiz yürüyüs- mitinge katılmaya, Türkiye’deki demokrasi güçleriyle dayanışmayı güçlendirmeye çağırıyoruz. 29 Eylul Yürüyüs ve Mitingine  katilalim, demokrasi mücadelesine güc verelim

Berlin Toplantisindan alinan Kararlar

 1. Eylem birliği çağrı ve çalışmaları “Erdoğan not Welcome” birliği ismiyle yapılacaktır. Bundan sonraki çalışmaların örgütlenmesi için bir komite oluşturulmuştur.
 2. Yapılacak eylemler tüm bir ay boyunca bir kampanya şeklinde ele alınacak ve Erdoğan’ın gelmesinin engellenmesi hedeflenecektir.
 3. Her kurum 29 Eylül’e kadar yapılacak kendi etkinliklerinde “Erdoğan not     Welcome” temasını gündemleştirecektir.
 4. 2 Eylül’de Hannover’de Reihnmetall’e karşı yapılacak eylemde eylem birliği olarak yer alınacak..
 5. 8 Eylül’de Dinslaken’de yapılacak Kürt Kültür Festival’inde gündem yapılacak
 6. 11 Eylül’de Berlin’de Eylem birliği olarak basın toplantısı yapılarak konu basına duyurulacak..
 7. 11-20 Eylül arası tüm alanlar bölgelerindeki basını ziyaret edecektir.
 8. 13 ve 19 Eylül’de tüm alanlarda bilgilendirme standları açılacak. 13 Eylül’de açılacak standlar Eyalet Parlamentosu alan alanlarda eyalet parlamentoları önünde miting olarak yapılacaktır. Bu eylemlerde eyalet parlamentolarıyla heyet oluşturularak görüşmeler yapılacaktır.
 9. 17 Eylül’de tüm sivil toplum örgütleri ziyaret edilip, Erdoğan’ın gelişine karşı açıklama yapmaları ve Berlin yürüyüşüne çağrı yapmaları istenecektir.
 10. 22 Eylül’de tüm eyaletlerde yürüyüşler yapılacaktır.Eyalet yürüyüşlerinin yapılacağı alanlar: Berlin, Hamburg, Hannover, Bremen, Köln, Dortmund, Frankfurt, Mannheim, Sturttgart, Nürnberg, Münih
 11. 26 Ağustos’ta Kadın Hareketleri yaklaşık 20 merkezde “Kadın Katili Erdoğan Hoş Gelmedi” temasıyla eylemler yapılacak..
 12. 28 Eylül’de Berlin’de yerel güçlerin katılacağı bir miting yapılacaktır.
 13. 2 9 Eylül’de Berlin’de Almanya merkezi yürüyüş yapılacaktır.

 

Kurumlarin Isimleri

 1. KCDK-E (Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum kongresi)
 2. DİDF (Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu)
 3. S.U. Avurpa Süryaniler Birligi
 4. MDDK / Mezopotamya Demokratik Değişim Kongresi (Asuriler)
 5. ADEF (Avrupa Demokratık Dersim Birlikleri Federasyonu)
 6. NOR-ZARTOK Avrupa (Ermeni Kurumu)
 7. TJK-E (Avrupa Özgür Kürt Kadın Hareketi)
 8. Avrupa Karadenizliler Platformu
 9. ATİK (Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu)
 10. Emek ve Özgürlük Cepesi Avrupa Insiyatifi
 11. BAF (Avrupa savaşa ve Diktatorluge Karsi Avurpa Baris Formu)
 12. ADHK / Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu
 13. Yeşil Sol Parti
 14. NAV-YEK (Ezidi Dernekler Federasyonu)
 15. FEDA(Demokratik Alevi Federasyonu)
 16. Meclisa Sengale Dervaye Welat
 17. Avrupa Maras Girisimi
 18. Avrupa Sürgünler Meclisi
 19. Avrupa Kürecikliler İnisiyatifi
 20. Dersimi Yeniden İnşa
 21. Dersim Soykırım Karşıt Derneği 1938 e.V
 22. Devrimci Parti Avrupa
 23. Yeni Kadın
 24. Yeni Demokratik Gençlik
 25. CİK (Kürdistan Islam Hareketi)
 26. PARTİZAN
 27. KKP/ Kurdistan Komunist Partisi
 28. NAV-DEM (Almanya Demokratik Toplum Merkezi)
 29. Kurdische Gemeinde zu Berlin-Brandenburg e.V
 30. Kurdisches Zentrum e.V
 31. KOMAW (Kayıp ve Mağdur Ailelerin Derneği)
 32. ADKH (Avrupa Demokratik Kadın Hareketi )
 33. Platforma Zagros ( Rojhilat)
 34. YXK(Kürdistan Öğrenciler Birliği)
 35. Yaşanacak Dünya
 36. Dersim Özgürlük İnsiyatifi Berlin
 37. Devrimci Proletarya / Avrupa
 38. Kampagne TATORT Kurdistan
 39. Kurdistan-Solidaritätskomitee Berlin
 40. Berliner Frauenrat Dest Dan
 41. Kampagne “Gemeinsam kämpfen! Für Selbstbestimmung und demokratische Autonomie”
 42. Black mosquito
 43. Unabhängige Linke Liste (LiLi) Kassel
 44. Kurdisches Frauenbüro für Frieden Ceni e.V.
 45. Ökumenisches Zentrum für Umwelt-, Friedens- und Eine-Welt-Arbeit Berlin
 46. Widerstandscafé Friedrichshain
 47. Roten Aufbau Friedrichshain
 48. Café Rojava
 49. Städtefreundschaft Frankfurt-Kobane e. V.
 50. freund*innen der kurdischen freiheitsbewegung – Braunschweig
 51. Block War Kassel
 52. Marxistische Linke
 53. Feministische Partei DIE FRAUEN
 54. JXK-Studierende Frauen aus Kurdistan
 55. Hände weg vom Wedding
 56. di Bezirkserwerslosenausschuß – Mittelfranken
 57. Interventionistische Linke
 58. Kurdistan Soli Freiburg
 59. Bundesweite Initiative Ökologischer Wiederaufbau in Kobanê
 60. Demokratische Föderation Nordsyrien – Rojava
 61. SMJÊ – Dachverband des Êzîdischen Frauenrats e.V
 62. TAJÊ – Frauenfreiheitsbewegung der Êzîdinnen
 63. HCÊ – Bündnis der Êzîdischen Jugend
 64. Gruppe AK | Teil des IZ Dresden
 65. Association for the Design of history (ADH)
 66. Young Struggle
 67. STYLE! IT! TAKES! Berlin
 68. Bremer Solidaritätskomitee Kurdistan
 69. Antifa Nordost [NEA]
 70. Hausprojekt Liebig 34 Berlin- Friedrichshain
 71. Ya Basta Rhein-Main
 72. Amedspor Support
 73. Linksjugend [‘solid] Hamburg
 74. Women in Exile & Friends
 75. Initiative „Stoppt die Panzerfabrik für Erdogan – Rheinmetall entrüsten“
 76. Kurdistan Solidaritätskomitee Kiel
 77. Rojava Solidarity Tübingen
 78. Nürnberger Bündnis für Frieden in Kurdistan
 79. HDK-A Braunschweig
 80. Antifaschistische Aktion Lüneburg / Uelzen
 81. Radikale linke | berlin
 82. AStA der TU Berlin
 83. Antifa Westberlin
 84. DIE LINKE. Berlin
 85. Piratenpartei Berlin
 86. Göpppinger Soldaritätsbündnis für Nordsyrien
 87. Solidaritätsbündnis Kurdistan – Magdeburg
 88. Städtefreundschaft Oldenburg-Êfrin
 89. Autonome Aktion Europe
 90. Internationalistischer Abend / Berlin
 91. Jinên Ciwanên Azad
 92. Hausprojekt Rigaer94 Berlin
 93. ALJ Berlin (Antifaschistische Linke Jugend Berlin)
 94. Internationale Sozialistische Organisation (ISO)

“Erdoğan not welcome Platformu”