Erdoğan Almanya’ya sığınan akademisyenleri de istiyor!

613

Erdoğan rejimin “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza attıkları için yargılanan ve daha sonra Almanya’ya sığınan akademisyenleri de istiyor. Bazı akademisyenler hakkında Türkiye’nin talebiyle Alman mahkemelerinde dava açıldığı öğrenildi.

2016 yılının Haziranda Erdoğan iktidarının Kürdistan’daki operasyon ve yıkımlarını eleştiren 1128 bilim insanı ‘Bu suça orta olmayacağız’ başlıklı bir bildiriye imza atmıştı. Başta Türk cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere AKP iktidarının sert tepkisini çeken bildirinin ardından akademisyenler hakkında davalar açılmıştı.

Daha sonra KHK’lar ile üniversitelerden ihraç edilen akademisyenlerden yüze yakını ise son bir yıl içinde Almanya’yı sığındı. Erdoğan rejiminin şimdi bu akademisyenlerin davalarını Alman mahkemelerinde sürdüğü öğrenildi.

Almanya’nın günlük gazetelerinden “Süddeutsche Zeitung”, NDR ve WDR televizyon kanallarının ortak haberine göre Köln, Berlin ve Münih’teki eyalet yüksek mahkemelerinde bu söz konusu akademisyenler hakkında İstanbul savcılığının isteğiyle “Terör örgütünün propagandasını yapmak” iddiasıyla davalar açıldı.

AKEDEMİSYENLERİN SINIR DIŞI EDİLME TEHLİKESİ YOK!

Son günlerde 5 akademisyenin haklarında açılan davalara ilişkin Alman mahkemelerinden mektup aldığı belirtiliyor. Ancak Alman yargıçlarının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’nin daha önceki kararlarını göz önüne alarak bu akademisyenleri Türkiye’ye teslim etmeyeceği ifade edildi.

Ekim ayının başında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘Barış için Akademisyenler’ bildirisine imza atan akademisyenler hakkında yürütülen soruşturmada, bazı akademisyenlere “terör örgütü propagandası” iddiasıyla dava açtı. Savcılığın istediği ceza ise 7,5 yıl.

İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianame çerçevesinde Alman Adalet Bakanlığı’na Erdoğan rejiminin baskı yaptığı ve bu şekilde davaların Alman mahkemelerine ulaştığına dikkat çekiliyor.

BİLDİRİ EN ÇOK ERDOĞAN’I KIZDIRMIŞTI!

Bildiriye en çok kızan Erdoğan’ın “Bu aydın müsveddeleri kalkıp devletin bir katliam yaptığından bahsediyor. Ey aydın müsveddeleri, siz karanlıksınız karanlık. Aydın falan değilsiniz” şeklindeki sözleri tepki toplamıştı. Bildiriye imza atan akademisyenlere ise kısa sürede toplumun birçok kesiminde destek geldi.

Daha sonra ise Noam Chomsky, Michael Löwy, Tarık Ali, Bertell Ollman, Michael Lebowitz, Vijay Prashad, Neil Faulkner, Robert Brenner ve Fred Moseley’nin de aralarında bulunduğu dünyanın önde gelen akademisyenleri de “DAİŞ’e yardım ve yataklığa son! Kürtleri ezmeyi ve katletmeyi durdurun” başlığıyla ikinci bir bildiri imzaladılar.