Erdoğan AB’den üç yılda 10 milyar Euro aldı!

536

Birçok gerginliğe rağmen son üç yılda Avrupa Birliği’nin Erdoğan rejimine para yağdırdığı ortaya çıktı.

AB’nin 2014’te beri üyelik için Türkiye’ye ödediği 3,3 Milyar Euro dışında mülteci anlaşması çervesinde şimdiye kadar da 6,6 milyar Euro para ödediği belirtildi.

Avrupa Birliği resme artık Erdoğan rejimini paraya boğuyor. Başta Alman hükümeti olmak üzere AB yetkilileri ve Türk hükümeti arasında yaşanan sözlü tartışmaya rağmen Brüksel’in son üç yılda 10 milyar Euro para ödediği ortaya çıktı.

Geçtiğimiz hafta Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Bild AB bütçesinden Birlik üyeliğine adaylığı bulunan Türkiye’ye 2014’ten 2016 yılının sonuna kadar toplam 3,3 milyar euro ödendiğini bildirmişti. Bu rakamla birlikte Türkiye AB’nin yardımlarından en çok yararlanan AB dışı ülke olmuştu.

Yapılan yardımlardan AB programlarına katılmak için 625 milyon Euro ödeyen Türkiye, böylelikle AB’den net 2,7 milyar Euro almış oldu. Bu ödeminin dışında AKP hükümetinin Mart 2016’da Alman başbakanı Merkel’in öncülüğünü yaptığı AB heyetiyle imzaladığı Mülteciler Anlaşması çerçevesinde de alması gereken paradan daha fazlasını aldığı ortaya çıktı.

Birçok dilde yayın yapan internet gazetesi Epoch Times Türkiye’nin Mülteciler Anlaşması çerçevesinde, anlaşmanın imzalandığı 2016’dan beri 6,6 Milyar Euro para aldığını bildirdi. AB bu anlaşma için ilk başta 6 Milyar Euro ödeyeceğini açıklamaştı.

Avrupa Birliği liderleri, Avrupa’ya göç eden mültecilerin sayısının azaltılması için 18 Mart 2016 günü Türkiye ile anlaşmaya varmıştı. Anlaşmaya göre, Yunanistan’a ulaşan mültecilerden sığınma başvuruları reddedilenler Türkiye’ye geri gönderiliyor.

Bunun karşılığında da Avrupa Birliği ülkeleri, Türkiye’den mültecileri kendi ülkelerine alıyorlar. Ayrıca mülteci anlaşmasıyla Türkiye’yle mali destek sağlanırken, AB’yle tam üyelik müzakerelerin de hızlandırılmış olması gerekiyordu. Fakat Avrupa ülkeleriyle yaşanan hemen hemen bütün gerginliklerde Türk yetkililer Avrupa’yı “Anlaşmayı bitiririz, kapıları açarız” şeklinde tehdit ediyorlar.