Efrînli Kürt katledildi

647

Almanya’nın Oldenburg kentinde DAİŞ propagandası yapan radikal dinci, Efrînli Kürt Abdulhenan Yakup’u katletti. Ailesi, “DAİŞ zihniyeti burada da peşimizi bırakmadı. Burada da bizim canımızı alıyor” dedi.

Almanya’nın Oldenburg kentinde Êfrînli Kürt Abdulhenan Yakup (33) Ramazan orucunu bahane eden radikal dincilerin bıçaklı saldırısı sonucu yaşamını yitirdi. Evli ve iki çocuğu olan Yakup’un eşi de hamileydi.

Oldeburg’da iki Kürt ’oruç tutmadıkları’ gerekçesiyle radikal dincilerin saldırısına uğradı. Olay, 31 Mayıs akşamı saat 17.30 sıralarında kent merkezinde yaşandı. Rojavalı Abdulhenan Yakup ve Mustafa Hemo ellerinde sigara ve dondurmayla kent merkezinde yürürken radikal dinci iki Suriyelinin saldırısına maruz kaldı. Sözlü taciz daha sonra bıçaklı saldırıya dönüştü ve 33 yaşındaki Yakup aldığı ölümcül darbeler sonucu hayatını kaybetti.

Saldırganlar radikal dinci

Saldırı anında Yakup’un yanında olan Hemo’ya gazetemiz ulaştı. Hemo, çarşı merkezinde yürürken iki Suriyeli Arabın yanlarına gelerek “Neden Ramazan’da oruç tutmuyorsunuz, siz Müslüman değil misiniz?” diyerek kendilerine sataştığını söyledi. Sözlü saldırının daha sonra bıçaklı saldırıya dönüştüğünü aktaran Hemo, “Saldırganlar Yakup’u göğüs ve vücudunun çeşitli yerlerinden bıçakla yaraladı. Bıçak darbeleriyle yaralanan Yakup kanlar içinde yere yığıldı” dedi. Çevredekilerin yardım talebi ardından polis ve sağlık ekiplerinin olay yerine geldiğini aktaran Hemo, “Yakup çok kan kaybetmişti. Yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı, olay yerinde yaşamını yitirdi” diye belirtti.

DAİŞ propagandası yaptılar!

Saldırganın kolunda Ömer Bin Hattab yazılı bir dövme olduğuna da dikkat çeken Hemo, saldırganı tandığını, hem kendilerine hem de etrafa DAİŞ çetesinin propagandasını yaptıklarını söyleyerek, “Bundan dolayı daha önce yine Yakup ile tartışmaları olmuştu” diye aktardı.

İki yıldır Almanya’daydı

Radikal dincilerin saldırısı sonucu yaşamını yitiren Yakup, ailesiyle birlikte yaklaşık 2 yıl önce Rojava’nın Efrîn kantonundan Almanya’ya gelmişti. Evli ve iki çocuk babası olan Yakup’un eşinin de hamile olduğu belirtildi.

‘Burada da peşimizi bırakmadı’

Bıçaklı saldırı sonucu yaşamını yitiren Abdulhenan Yakup’un kuzeni Abdulkadir Yakup, “Topraklarımız DAİŞ’in zulmü altında. Çok zor koşullardan sonra Almanya’ya ulaşabildik. DAİŞ zihniyeti burada da peşimizi bırakmadı. Burada da bizim canımızı alıyor” dedi.

“Bu zulmü nasıl anlatalım, biz de bilmiyoruz” diyen Yakup şöyle devam etti: “İslam dininde hiç kimsenin bir başka insanı her ne sebeple olursa olsun öldürme hakkı ve yetkisi yok ama birleri İslam adına gencecik insanımızı öldürdü. Oruç ayında sigara ve dondurma yediği için bir insanı öldürmek İslam dininin neresindedir? Kimileri zulm ediyor, öldürüyor; kimileri bunca zulme sessiz kalıyor. Bu nasıl bir adalet anlayışı anlamıyoruz.”

Saldırgan yakalandı

Oldenburg polisi saldırıyı ‘dini motifli bir tartışma” olarak lanse ederken, saldırganın yaklaşık 1 saat içerisinde olay yeri yakınlarında yakalandığı belirtildi. 1 Haziran’da mahkemeye çıkan saldırgan tutuklanırken, gözaltındaki bir kişi ise serbest bırakıldı.

Katledildiği yere çiçek

Kent sakinleri ve çarşı esnafı saldırıya yoğun tepki gösterirken Yakup’un bıçaklanarak öldürüldüğü yer, dün gün boyu birçok kişi tarafından ziyaret edilerek çiçekler bırakıldı.

Saldırıya tepki gösteren çarşı esnafı, “Şok içindeyiz, vahşi ve korkunç bir saldırı. Bizim de can güvenliğimiz yok, biz de kendimizi güvende hissetmiyoruz” mesajı verdi.

 YENİ ÖZGÜR POLİTİKA/BREMEN