Efrin’e yönelik işgal saldırıları eylemlerle protesto ediliyor

326

Türk devletinin Efrin’e yönelik saldırıları kitlesel eylemlerle protesto ediliyor.

Almanya’nın Hannover, Fransa’nın Creil, İtalya’nın Pisa ve Floransa ile Avustralya’nın Melbourne kentlerinde bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları Türk devletinin Efrin’e yönelik işgal ve soykırım saldırılarını protesto etti.

HANNOVER

Almanya’nın Hannover kentinde Efrin’e yönelik Türk devleti ve çetelerinin işgal ve soykırım saldırıları protesto edildi.

Şehit Aileleri Kurumu (KOMAW) DKTM, Ronahi Kadın Meclisi’nin organize ettiği eylem ile Türk devletinin saldırıları protesto edildi.

HBF önünde bir araya gelen Kürdistanlılar bir miting ve yürüyüş düzenledi. “Ben Almanya’ya ne yaptım” ve “Rojava’yı savunmak, kadın devrimini savunmaktır” yazılı pankartların ve dövizler de taşındı.

Mitingde bir konuşma yapan KOMAW temsilcisi, NAV-YEK’ten Yılmaz Kaba birer konuşma yaptı.

Konuşmalardan sonra kitle, Steintor Meydanı’na kadar yürüdü. “Alman tankları, Kürdistan’dan defol”, “Efrinliler selefi Erdoğan’ı kendi elleriyle boğacaktır, sonun geldi” sloganları atıldı.

CREIL

Fransa’nın Creil kentinde de Efrin direnişini sahiplenmek için bir yürüyüş ve miting düzenlendi. Efrin’i sahiplenme platformunun organize ettiği yürüyüş Creil belediyesi önünde başladı.

“Efrin diren”, “Yaşasın Afrin direnişi”, “Biji YPG, YPJ, PKK” sloganlarının atıldığı yürüyüşten sonra ise Creil Belediyesi önünde bir miting düzenlendi. Eylem yapılan konuşmalar ardından sloganlarla sona erdi.

PISA

İtalya’nın Pisa kentinde Efrîn direnişini sahiplenmek amacıyla bir eylem düzenlendi. Belediye önünde bir araya gelen kitle, yürüyüşe geçti. Kitle Valilik önünde ise bir miting düzenledi.

Bildirilerin okunması ve açıklamaların yapılması ardından eylem sona erdi. Bir grup genç ise boş olan bayrak direklerine PKK ve YPG bayrakları astı. Eyleme katılanlar belediye önündeki tarihi köprüye ise, “Efrin direnişini selamlıyoruz”, “Katil Erdoğan” pankartları astı.

FLORANSA

İtalya’nın Floransa kentinde bir araya gelen 300 dolayında kişi ise Türkiye ile en fazla silah ticareti yapan Confindustria Silah Firmasında sivil itaatsizlik eylemi düzenlemek istedi. Polisin engellemesi ile karşılaşan kitle adına bir heyet fabrika yetkilileri ile görüştü.

Görüşmede, Türk devletinin Efrin’de gerçekleştirdiği katliama ortak olunduğuna dikkat çekildi.

BARSELONA

Katalonya’nın başkenti Barselona’da ise Kürdistanlılar ve dostları Rusya Büyükelçiliği önünde eylem yaptı. Türk devletinin Efrin’e yönelik düzenlediği saldırılarda Rusya’nın desteğine atılan sloganlarla tepki gösterildi.

MELBOURNE

Avustralya’nın Melbourne kentinde de Efrin’e yönelik saldırılar bir eylemle protesto edildi.

YPG, YPJ bayraklarının taşındığı eylemde “Efrin yalnız değildir”, “Seninleyiz Efrin” sloganları atıldı.

Melbourne’da Efrin’e yönelik saldırılara karşı duyarlılık için Kürdistanlılar, hafta içi her gün kent merkezinin farklı noktalarında bildiri dağıtıyor.