Efrîn’e saldırılar kitlesel eylemlerle protesto ediliyor

373

Almanya’nın Saarbrücken kentinde Erfin’e yönelik Türk devletinin soykırım saldırılarına ilişkin basın toplantısı düzenlenirken, Kürdistanlılar ve dostları Bremen ve Nürnberg ile Viyana’da eylemdeydi.

Almanya’da düzenlenen basın toplantısında, Efrîn’deki katliamlara sessiz kalan Alman hükümeti ve uluslararası güçlere çağrı yapıldı.

Almanya’nın Saarbrücken kendinde DKTM Dış İlişkiler Komisyonu öncülüğünde bugün bir basın toplantısı düzenlendi. Türk devletinin Efrîn’deki işgalci saldırılarına dikkat çekilen toplantıda söz alan DKTM Eş Başkanı Dilan Akdoğan, Alman yetkililere tepki gösterdi. Almanya’nın katliamların durdurulması için herhangi bir müdahalede bulunmadığını söyleyen Akdoğan, silah ticaretinden dolayı katliamlardan Alman devletinin de sorumlu olduğunu belirtti. Akdoğan, “Saarland’da yaşayan Kürtler olarak, taleplerimizi özellikle Saarland’da yaşayan Dışişleri Bakanı Heiko Maas’a yönlendiriyoruz. Bir an önce uluslararası baskı uygulanmalı ve Efrîn’e insanlık dışı saldırılar durdurulmalı” dedi.

Shengal Diaspora Meclisi Eş Başkanı Fikret İgrek de Efrîn’de yaşayan Êzidîlerin ve diğer mültecilerin durumuna değindi, Avrupa ve Birleşmiş Milletler’e devreye girme çağrısında bulundu.

Toplantıya katılan Efrînli gençler de oradaki sivil halkın durumunu aktardı.

BREMEN

Almanya’nın Bremen kentinde Kürdistan Dayanışma Komitesinin çağrısı ile Türk devletinin Efrîn’deki katliamları protesto edildi. Eyalet Parlamentosunun önündeki mitinge Almanya Sol Parti eyalet parlamenterleri, Bremen Antifaşit Grubu, Sol Gençlik Grubu, Efrîn ile Dayanışma Grubu destek verdi.

Sol Parti Milletvekili Sofia Leonidakis, “Erdoğan’ın kurduğu diktatör düzene destek veriyor olması Alman hükûmeti için büyük bir utançtır. Erdoğan terörist gruplarla Efrîn’de yaşayan halka saldırıyor. Asıl terörist, Erdoğan’ın korumasındaki

“Efrîn halkı teröristse ben de teröristim” ifadesini kullanan Leonidakis, “Alman hükûmetinin ve Bremen Eyalet Parlamentosu’nun sessizliği, insan hakları karinesine bir ayıp olarak geçecektir” diye konuştu.

NURNBERG

Almanya’nın Nürnberg kentinde de Efrîn eylemleri devam etti. Kürdistanlılar, Erdoğan’ın Efrîn’deki sivil katliamlarına ilişkin hazırlanan dosyayı, Belediye Başkanı Ulrich Maly’e sunmak için belediye önünde bir araya geldi. Dosya Maly gelmediği için direkt makamına verildi.

Kürdistanlılar, belediye önünde Türk devletinin insanlık suçlarını teşhir ederek, Avrupa Birliği’nin Türk devletine yaptığı 3 milyarlık iltica yardımının da Erdoğan tarafından Kürtlere karşı kullanılacağı belirtildi.

Eylemde, son bir yılda Almanya’nın, Erdoğan’a sattığı silahlarla Kürdistan’daki savaşta bizzat taraf olmasının, Kürt halkı tarafından kesinlikle kabul edilmeyeceği vurgulandı.

VİYANA

Efrîn’e yönelik işgal saldırılarına karşı BM’nin sessiz kalmasına tepki göstermek amacıyla Avusturya’nın başkenti Viyana’da BM önündeki eylem dördüncü gününde devam etti.