Efrîn’e giremezsin!

754

Efrîn’e yönelik işgal girişimine karşı Bielefeld’de alanlara çıkan Kürdistanlıların arasında Efrîn halkından eylemciler de var. Efrînlilerin mesajı şöyle: “Erdoğan, Efrîn’e giremez. Efrîn, sana mezar olur.” 

Efrîn’in Şaro köyünden Şêrîn: Efrîn milleti zayıf değildir. Çok güçlüdür. Saldırılara rağmen kimse köyünü, evini terk etmemiş. Erdoğan’ın bombaları köylere düşse de kimse köyünden çıkmıyor. Millet çoluk çocuk orada direniyor. El ele vermişler. Sınırda bekliyorlar. Ama kimse Erdoğan’a ses çıkarmıyor. Efrîn Kürtlerindir. Erdoğan ikiyüzlülüğü ile baş başa kalacak. Ben her gün Efrîn’e telefon açıyorum. Kimse okula gitmiyor. İşe gitmiyor. Dükkanını açmıyor. Erdoğan’ın çeteleri cenazelerini bile alamıyormuş.

GÖREV VERİLİRSE GİTMEYE HAZIRIM

Efrîn’in Kora köyünden Faîq: Dört parça Kürdistan’a sesleniyorum: Vallahi Kürdistan böyle kurulmaz! Cami adına, Laleş adına, müslümanlık adına; dünya malıyla, makinelerle firmalarla kurulmaz! Kürdistan sade, temiz bir kalple kurulur. Kürdistan birlikle kurulur. Doğrulukla kurulur. Ne Ruslar, ne Amerikalılar, ne Araplar! Biz işimizi kendimiz görmeliyiz. Türkler Efrîn’e giremez. Kimse Efrînden çıkmamış. Efrînliler canla başla iradeleri ile Efrîn’i ve Kürdistan’ı savunacağız diyor. Benim sağlığım el vermiyor. Efrîn’i savunmak istiyorum. Görev verilirse gitmeye hazırım.

EVDE OTURANLAR DOĞRU YAPMIYOR

Efrîn’in Bênê köyünden Ebdurrebezed: Erdoğan kirli bir savaş yürütüyor. Erdoğan diktatördür. Gün gelecek herkes hakkını alacak. Biz Kürtler herkes için fedakarlık yapıyoruz. Ama bugün kimse bizim için sesini çıkarmıyor. Milletimiz bunu görmelidir. Bütün Kürtlere sesleniyorum; ayağa kalksınlar. Çoluk, çocuk, yaşlı, genç herkes Efrîn için ayağa kalkmalı. Evde oturmak ayıptır. Çıksınlar sokaklara!

KÜRTLERİN KUVVETİ YÜREKLERİNDEDİR

Cîhan Mûsulî: Tank, top, uçaklarla Efrîne saldırıyor. Adil bir savaş değil. Türk devletinin silahı çok olabilir. Ama Kürtlerin kuvveti yüreklerindedir. Efrîn üzerinde büyük bir ihanet yürüyor. Bütün alem seyrediyor. Kimse ses çıkarmıyor. Biz de insanız. Bizim de haklarımız var. Bu insanlık değildir. Köylülerimiz evlerinden çıkıp güvenlik için yer altına girmişler. Bombalarını neden çocukların, kadınların, yaşlıların üzerine atıyor. Kürtlerin Kürtlerden başka dostu yoktur. Dünyayı ayağa kaldırmalıyız!

DAVAMIZDAN VAZGEÇMEYİZ

Efrîn’in Sêwîya köyünden Cîhad Hesen: Erdoğan bütün Kürtleri yok etmek istiyor. Müslümanlık adına Kürtleri kandırmak istiyor. Biz Kürtler hiçbir zaman davamızdan vazgeçmeyeceğiz. Kürtlerin birlik olmasını istiyorum. Kürtler arasındaki sorunlar kalksın. Efrîn de Kerkük gibi Kürt şehridir.  Erdoğan Efrîn’e giremez. Benim oradaki güçlere güvenim var: ‘Yaşasın Efrîn direnişi!’

KÜRDİSTAN TEK PARÇADIR

Efrîn’in Meyrankê köyünden Hogir: YPG, YPJ ve Efrîn’deki halkımızın direnişini kutluyorum. Tüm Kürtlere sesleniyorum: Birlik olalım. Zaman uyuma değil birlik olma zamanıdır. Erdoğan sen Efrîne giremezsin! Sen Kürdistan’a giremezsin! Çünkü sana mezar olur. Gençlere sesleniyorum. Biz gençler sürekli alanlarda olmalıyız. Serhildanlara katılmalıyız. Avrupa ayağa kalkmalıdır. Ruhumuzla, aklımızla Efrîn ile birlikte olalım. Kürdistan tek parçadır dört parça değil!

KAYNAK: YENİ ÖZGÜR POLİTİKA