Efrîn Platformu, AP’de bir dizi görüşme yaptı

308

Efrîn Platformu’ndan bir heyet AP’de bir dizi görüşme gerçekleştirerek, Türk devletinin soykırım saldırılarına dikkat çekti.

Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu önünde Avrupa Efrîn  Platformu bileşenlerinden oluşan bir heyet bir dizi görüşme yaptı.

HDP Avrupa Temsilcisi Eyüp Doru, KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, TJK-E Sözcüsü Dilşa Osman, YNK adına Tofik Nadjim, ATİK adına Ozan Demir, Şengal Diaspora Meclisi Eşbaşkanı Fikret İgrek, Belçika Efrîn Platformu’ndan Eren Koç, GORAN hareketinden Mustafa Ranjdar Makhded’in yer aldığı heyet AP Türkiye Raportörü Kati Piri, Yeşiller ve Kuzey Sol İttifakı Grubu Başkanı Gabi Zimmermann, Hristiyan, Liberal grup üyeleri ile görüştü. Görüşmelerde, Efrîn hava sahasının uçuşa kapatılması, AP’nin, Efrîn’e bir heyetin göndermesi, Türkiye’nin derhal bölgeyi terk etmesi ve acil olarak insanı yardımlarının gönderilmesi konuları konuşuldu.

TÜRKİYE SALDIRILARINA KINAMA

Görüşmeye ilişkin bilgi veren HDP Avrupa Temsilcisi Eyüp Doru, “Efrîn Platform isteği üzerine HDP, birçok Türkiyeli ve Kürt partileri temsilcileri olarak AP’de 9 görüşme gerçekleştirdik. Bu görüşmelerde daha çok Efrîn’de uçuşa yasak bölge oluşturulması, insani yardımın yapılması, Türk devletinin Efrîn’in terk etmesi, AP’de bir heyetin Efrîn’e gitme gibi talepleri dile getirdik. Genel olarak gerek Kati Piri olsun gerek ise diğer temsilciler, Türkiye’nin buradaki işgalini kınadılar” diye konuştu.

KATİ PİRİ’DEN AB ÜLKELERİNE EFRİN ELEŞTİRİSİ

Görüşmelerde Piri’nin Avrupa devletlerini eleştirdiğini belirten Doru, Piri, Avrupa devletlerinin pasif kaldığını, AP’nin bu konuda ciddi kararlar almasına rağmen birlik ülkelerinin parlamento düzeyinde hareket etmediğini ifade ettiğini söyledi.

Doru, AP grupları ve Efrîn Platformu ile birlikte girişimleri hızlandıracaklarını söyledi.