Efrîn işgaline tepkiler sürüyor

409

İşgalci Türk devletinin Efrîn’e yönelik saldırılarına karşı Avrupa’da yaşayan Kürdistanlıların protestoları devam ediyor.

Almanya’nın Mannheim kentinde Êdî Bese platformu öncülüğünde 15 Şubat Uluslararası komplo ve Efrîn işgali protesto edildi. Yüzlerce Kürdistanlı ve dostlarının katıldığı eylemde “Terorist Erdoğan”, “Bijî berxwana Efrînê” ve “Bijî Serok Apo” sloganları atılırken, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın dev posteri açıldı. Efrîn işgaline ilişkin bildirilerin dağıtıldığı eylemde, dost kurumlar da Efrîn’e destek mesajı verdi.

STUTTGART

Stuttgart Êdî Bese Platformu öncülüğünde 20 Ocak’tan bu yana her gün Schlossplatz’da yapılan çadır nöbet eylemini ATİK devraldı. Almanca “Türkiye’ye silah gönderimini durdurun, Efrîn’i savunun!” ve “Efrîn’i savunmak, kadın devrimini savunmaktır” yazılı pankartların açıldığı eylemde, Türk devletinin saldırılarında yaşamını yitiren sivillerin fotoğrafları sergilendi. Eyleme katılan Tohum Stuttgart derneği kadınlar korosu yaptığı canlı müzik ile Efrîn direnişine destek verdi. Miting boyunca çadırı ziyaret eden Almanlar, halk olarak Efrîn direnişine destek verdiklerini, siyasetçilerin sessizliğini ise kınadıklarını belirtti. Eylem sırasında provokasyon çıkarmak isteyen bir kadın eylemcilere sözlü tacizde bulundu. Polislerin müdahalesinin ardından kadın eylem yerinden uzaklaştırıldı.

HANNOVER

Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletin başkenti Hannover’de Efrîn için eylemler kesintisiz bir şekilde sürüyor. Hannover Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin öncülüğünde yapılan yürüyüş ve mitinge çok sayıda Kürdistanlı ve dostları katıldı. Efrîn’de yaşamını yitiren savaşçılar için yapılan bir dakikalık saygı duruşu sırasında bir grup faşist eylemcilere sözlü tacizde bulundu. Saygı duruşunun ardından eylemciler tepki göstermesi üzerine provokatör grup alandan uzaklaştırıldı. Eylemde konuşan DKTM Hannover üyesi Cem Özdemir, Alman Hükümetini eleştirdi. Hükümetin yürüyüşlerini sabote ettiklerini söyleyen Özdemir, “Çünkü Efrîn’de bize karşı çıkamıyorlar, bizden intikam almak istiyorlar. Almanya maalesef hala Türk devletine diz çöküyor. Bugünkü yürüyüşümüzün izin şartları tam 12 sayfaydı. Yani demokratik hakkımızı kağıt üzerinde alıyorlar. Fakat biz sonuna kadar direneceğiz” dedi. Eylem sırasında yasak slogan attığı gerekçesiyle polis 3 kişiyi gözaltına aldı. Kitlenin tepki göstermesinin ardından gençler daha sonra serbest bırakıldı.

BERLİN

Almanya’nın Başkenti Berlin’de yaşayan Kürdistanlılar ve dostları Çağın Direnişine destek olmak ve Türk devletinin katliamlarını protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenledi.

Dün saat 15.30’da Ubahnhof Uhland Str’de başlayan eylemde yapılan konuşmalarda sömürgeci Türk devletinin Efrîn’de yaptığı insanlık dışı saldırı ve katliamlar anlatıldı. Yüzlerce bildirinin dağıtıldığı eylem, pazar günü saat 15.00’da Brandenburger Tor’da  yapılacak eyleme çağrı ile sona erdi.