Düsseldorf’ta direniş kazandı: Öcalan’ın posterleri dalgalandı…

618

“Faşizme geçit yok! Abdullah Öcalan ve bütün politik tutsaklara özgürlük” sloganıyla Almanya’nın Düsseldorf kentinde binlerce kişinin katılımıyla yapılmak istenen yürüyüş ve mitinge polis saldırdı.

Polisin Öcalan’ın posterlerinin indirilmesi isteğini kabul etmeyen Kürtler, posterleri kaldırarak, yasağa karşı direndi.

AKP-MHP Türkiye ve Kürdistan’da yürüttüğü baskılara ve Almanya’nın Kürt ve demokratik kurum sembollere yönelik yasaklamalara karşı 43 Kürdistanlı, Türkiyeli, Ermeni, Asuri-Süryani ve Alman örgütler bir araya gelerek, bugün bir yürüyüş ve miting yapmak istedi. Günlerdir çalışması yapılan yürüyüşe iki gün kala Alman polisi Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve Kürt sembollerinin yürüyüşte taşınamayacağını yönünde bir karar aldığını duyurdu.

Bu karara karşı hukuki süreç başlatıldı, ancak bir sonuç alınamadı. Bugün sabah saatlerinde ise başta Almanya olmak üzere, Fransa, İsviçre, Belçika, Hollanda ve Avusturya’dan Kürdistanlılar ve Türkler yürüyüş için Düsseldorf’ta toplanmaya başladı.

Yürüyüş gergin bir şekilde 2 saat geç başladı. Her iki kolda toplanan on binlerce kişi “No Pasaran” pankartının arkasında yürümeye başladı. Öcalan’ın posterlerinin de çıkmasıyla sık sık “Bijî Serok Apo”, “Kahrolsun faşizm” sloganlarıyla kitle yürümeye aşladı. Yaklaşık 15 dakikalık yürüyüşün ardından her iki kol da Heinrich-Heine Allee’de birleşti. Bir süre sonra yürüyüşçüler, Öcalan’ın binlerce posterlerini açarak, yürüyüşe devam etti. Bunun üzerine polisin Heinrich-Heine Allee olmak üzere bölgedeki bütün caddelerin giriş-çıkışlarını tutarak, yürüyüşçülere engel olmak istedi.

KÜRTLERİN DİRENİŞİ YASAĞI DELDİ

Polisin bütün ısrarlarına rağmen kitle Öcalan’ın posterlerini indirmeyerek, sloganlar atmaya başladı. Bunun üzerine büyük bir polis gücü ile oturma eylemi yapan kitleye saldırdı. Gaz, cop ve TOMA’ların da kullandığı saldırıda çok sayıda kişi yaralanırken, onlarca kişi de göz altına alındı. Yaşlı, kadın ve çocuklara aldırmayan Alman polisi, şiddet kullanarak, kitleye saldırması Amed sokaklarındaki Türk polisin Kürtlere saldırı manzaralarını anımsattı.

Saldırılara karşı Kürt gençlerinin direnişi başladı. TOMA ve gazlı saldırılara karşı direnişe geçen Kürtler sık sık “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla karşılık verildi. Öğleden sonra Heinrich-Heine Allee caddesinde Öcalan’ın farklı renklerde binlerce posterleri dalgalanmaya başladı. Bu esnada sık sık polis aramasında yapılan anonslara rağmen Kürt gençleri, PKK’nin büyük boy bayrağını çıkarak, direnişini sürdürdü.

Polisin saldırılarına karşı 5 saat süren Kürtlerin direnişi Heinrich-Heine Allee’de yapılan bir miting ile sona erdi. Polisin bütün ısrarlarına rağmen Öcalan’ın posterleri akşama kadar dalgalanırken, burada yapılan konuşmalarda Almanya’nın tutumu kınandı.

‘KÜRTLER YASAĞI DİNLEMEDİ’

Burada ilk olarak söz alan KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, Alman polisinin tavrını kınayarak, yasaklara karşı direneceklerini söyledi. Koç, “Alman devleti, Erdoğan’ın direktiflerini yerine getirerek, bizim sembolleri yasaklayarak, engelliyor. Biz kesinlikle bunu kabul etmeyeceğiz, sonuna kadar direneceğiz. Hukuki mücadelemiz devam edecektir. Bugün de polisin bütün yasak ve saldırılarına rağmen halkımız Öcalan’ın posterlerini indirmeyerek, direnmiştir. Biz boyun eğmedik ve amacımıza ulaştık, her kes bunu böyle bilmesi gerekiyor” diye konuştu.

‘SERHİLDANI BÜYÜTELİM’

HDK-E Eşbaşkanı Demir Çelik ise Abdullah Öcalan’ın direnişine vurgu yaparak, “Bugün dağlarda ve Rojava’da özgürlük ateşi yakılmıştır. Bütün halkların gözü orada. Biz de burada baskı ve faşizme karşı direniş içerisindeyiz. Her kesi de serhildana davam ediyorum. Öcalan özgürlüğüne kavuşana kadar direnişimiz her tarafta sürecektir” dedi.

Yürüyüşün Tertip Komitesi adına konuşan Süleyman Gürcan ise Alman polisinin tavrını kınadı.

Alman polisinin bugün AKP polisini aratmadığını vurgulayan Gürcan şöyle konuştu: “Manzara aynıdır. Ama her kes bunu bilmeli bütün baskı ve yasaklara karşı teslim olmayacağız, direnişe devam edeceğiz ve boyun eğmeyeceğiz.”

Kitleye hitap eden Sol Parti Milletvekili Andrej Hunko ise polisin yürüyüşe yönelik saldırısını kınayarak, kabul edilmeyeceğini söyledi. Hunko, Öcalan’ın posterlerinin yasaklamasını da kınayarak, Kürtlere yönelik saldırılarının son bulması çağrısı yaptı. Hunko, Öcalan’ın posterleri, YPG, YPJ flamaları üzerindeki yasaklarının kaldırılması ve PKK yasağına son verilmesi gerektiği belirtti.

Miting, “Bijî Serok Apo” ve “Kahrolsun faşizm” sloganlarıyla sona erdi.