Düsseldorf ve Kiel’de Öcalan’ın özgürlüğü için eylemler

1031

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve Kuzey Kürdistan’da, Türk devletinin gerçekleştirdiği katliamlara dikkat çekmek amacıyla Almanya’nın Düsseldorf kentinde merkezi tren istasyonu önüne ‘Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü‘ şiarı ile kurulan bilgilendirme çadırı 7. Gününde devam ediyor.

Çadıra, Türk devleti tarafından katledilen Kürdistanlı çocukların fotoğrafları, YPG, PYD, PAJK, TJK-E, KJAR bayrakları, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve Sara, Rojbin, Ronahi‘nin posteri asıldı.

Saray çetelerinin, Kuzey Kürdistan‘daki soykırım operasyonları ve Öcalan üzerindeki tecridin protesto edildiği çadır eylemi nöbetini iki gündür Wuppertal’dan gelen Kürdistanlılar tutuyor.

Öcalan, üzerindeki tecrite dikkat çeken Wuppertal DKTM eş başkanı Savcı Azar, “2 gündür Düsseldorf’taki çadır nöbetini Wuppertal olarak biz devraldık. Halkımızdan isteğimiz, başkan Apo’ya sahip çıksınlar ve eylemlere güçlü katılım göstersinler“ dedi.

Dört parça Kürdistan’da, Kürt düşmanlarının Kürtler üzerinde büyük katliamlar planladıklarını söyleyen Düsseldorf Kadın İnisiyatifi üyesi Kevser Ercan ise, “Biz de tüm insanlar gibi özgürce yaşamak istiyoruz, ölüm istemiyoruz, barış istiyoruz. Biz istiyoruz ki tüm dünya Kürtlere yapılan zulmü görsün ve sessiz kalmasın. Kürdistan’da yürütülen kirli savaş insanlık dışıdır. Yapılan katliamlarla Kürtleri yok etmek istiyorlar. Fakat Kürtler asla yok olmaz çünkü milyonlarca Kürt bir olmuş bu mücadeleyi yürütüyor ve yürütmeye devam edecekler” dedi.

Halkların büyük ilgi gösterdiği çadır eylemi 30 Haziran‘a kadar devam edecek.

KİEL

Almanya’nın Kiel şehrinde gerçekleştirilen çadır eyleminde de Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kınayan bildiriler dağıtıldı. Her yıl geleneksel olarak yapılan ve bir hafta süren Kieler Woche Kültür Haftası etkinliklerinde de Kiel Kadın Komünü tarafından bildiriler dağıtıldı. Kurulan stantta da Öcalan’ın durumu ve Kürdistan’da AKP’nin katliam politikaları konusunda ziyaretçilere bilgi verildi.