Duisburg ve Mannheim’da Rojava devrimi kutlandı

1263

Duisburg’da Ey Reqip marşı eşliğinde, Kürdistan ve Dünya devrim şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan etkinliğe, NAV-DEM eşbaşkanı Bahattin Doğan, Avrupa PYD Kordinasyonu üyesi Ehmed Kobanê, Avrupa PYD Meclis üyesi Rıfat Efrin ve çok sayıda Kürdistanlı katıldı.

Etkinlik alanına ‘Kobanê Dengê Azadixazan‘ pankartı ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, şehit Arîn Mirkan, Ebu Leyla ve İvana Hoffman’ın posterleri asıldı.

“Şoreşa 19 Tîrmehê li gelê me û YPG û YPJ pîroz be“ şiarı ile gerçekleşen etkinliğin açılış konuşmasını Avrupa PYD Koordinasyonu üyesi Ehmed Kobanê ve Avrupa PYD Meclis üyesi Rıfat Efrin yaptı.

Açılış konuşmasının ardından mikrofona davet edilen NAV-DEM Eşbaşkanı Bahattin Doğan, “Rojava devriminde mücadele eden, bu mücadelede yaşamını yitiren kahraman şehitlerimizin anısı önünde saygıyla eğiliyor ve ailelerini saygı ile selamlıyorum” dedi.

‘Rojava Devriminin ilk atılımında birçok insan da devrimin bu kadar gelişeceği umudu yoktu’ diyen Doğan, sözlerine şöyle devam etti; “Rojava, kısa süre de halkların umudu haline gelen, Dünya’da kabul edilen, Ortadoğu’da bütün kimlikleri, inançları, kültürleri buluşturan, temsil ve irade gücünü ortaya çıkaran bir devrim olarak kendini dünya kamuoyuna kabul ettirdi”

ÖNDER APO’NUN İDEOLOJİSİNİN PRATİKLEŞECEĞİ BİR MODELDİR

Rojava devriminde oluşturulan Demokratik Federalizm Sisteminin aynı zamanda Ortadoğu ve Suriye’nin geleceği olduğunu söyleyen Doğan, “Demokratik Federalizm Sistemi Önder Apo’nun felsefik ve ideolojisinin pratikleşeceği bir modeldir alan olarak. Ve bunun sonucunu da günümüzde görmekteyiz ki orada direnenler, çalışma yürütenler en güzel biçimiyle halkı temsil ediyorlar.” şeklinde konuştu.

Doğan’nın konuşmasının ardından etkinlik, Koma Şehîd Welat, Roj Ali, Zozan, Koma Evîn Sarya, Peywan Arjin ve Xelîl Xemgîn’in sahne almasıyla sona erdi.

MANNHEIM

Almanya’nın Mannheim şehrinde bulunan Demokratik Kürt Toplum Merkezi tarafından yüzlerce kişinin katılımıyla düzenlenen şenlikle Rojava Devrimi kutlandı.

Rojava Devriminin yıldönümü vesilesiyle düzenlenen etkinlikte devrim şehitleri için gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından DKTM Eş Başkanı Cano Yıldız bir konuşma yaptı.  Rojava Devrimi, Suruç direnişinin Kürtler için direniş emsalleri olduğunu ifade eden Yıldız, Kürdistan’ın özgür ve özerk inşasının gerçekleşeceğini ve yurtdışında yaşayan Kürtlerin de bu sürece sahip çıkıp desteklemesi gerektiğini belirtti.

Etkinliğe DGB temsilcileri, AGİF, ATİK ve AABF birer mesaj sundu. Koma Anatolia’nın sahne aldığı etkinlik çekilen halaylar ve atılan sloganlarla son buldu.