Duisburg ve Luzern’de Öcalan için eylem

417

Almanya’nın Duisburg kenti ve İsviçre’nin Luzern kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için eylem düzenlendi.

DUİSBURG

Almanya’nın Duisburg kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için Duisburg Merkez Tren Garı önünde DDKTM ve Duisburg Şehit Asya Yüksel Kadın meclisi tarafında başlatılan ve 4. gündür devam eden çadır nöbet eylemi bugün saat 17.00’de HBF önünde yapılan bir mitingle sona erdi. Miting Kürdistan Özgürlük Mücadelesi şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Duisburg- Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) ile Duisburg Şehit Asya Yüksel Kadın Meclisi’nin ortak örgütlediği eyleme yüzlerce Kürdistanlı katıldı.

Mitingde dağıtılan bildirilerde ve yapılan konuşmalarda Öcalan’ın durumundan endişe duyulduğu vurgulanırken, uluslararası kuruluşların bir an önce harekete geçmesi çağrısı yapıldı.

Eyleme DDKTM adına Zozan bir Konuşma yaptı. Zozan konuşmasında, Öcalan’ın 19 yıl ağır tecrit koşullarında hukuksuz bir biçimde tutulduğuna ve son 2 yıldır avukatları dahil dış dünya ile ilişkisinin kesildiğine dikkat çekti.

Eylemde Êzidî kadınları ve Alman antifaşistleri adına bir konuşma yapıldı. Eylem “Be Serok jiyan na be” sloganları ile sona erdi.

LUZERN

İsviçre’nin Luzern kentinde Öcalan’ın sağlık ve güvenliğine dikkat çekmek amacıyla eylem düzenlendi.

İsviçre TEV-ÇAND meclisi üyeleri ve Luzern’nin turistik yerlerinden Kurplaz’da meydanında yapılan eylemde “Öcalan’a özgürlük” başlıklı Almanca yazılı bildiriler dağıtıldı.

Öcalan üzerinde uygulanan tecridi anlatan bildirilerin kırmızı güllerle dağıtıldığı eylemde, TEV-ÇAND sanatçıları sahne aldı ve Öcalan üzerine yapılmış türküler seslendirildi. Almanca sloganların atıldığı eylem çekilen zılgıt ve halaylarla son buldu.